fot. PAP/EPA

Francja: Absolutny rekord – temperatura przekroczyła 45 stopni C

Po raz pierwszy we Francji temperatura powietrza przekroczyła 45 stopni Celsjusza. W Villevieille w departamencie Gard w Oksytanii, na południu kraju, o godz. 13 w piątek zanotowano 45,1 stopnia Celsjusza. Został pobity absolutny rekord upału we Francji.

Z kolei w Carpentras w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże w departamencie Vaucluse odnotowano w piątek o godz. 11.48 – 44,3 stopnia.

Na południu w czterech departamentach ogłoszono najwyższy, czerwony stan alarmowy z powodu upałów – podało Meteo-France. Nie jest wykluczone, że padną kolejne rekordy – powiedział meteorolog Etienne Kapikian.

Rekordową temperaturę jak na czerwiec – 41,9 stopnia C – odnotowano w czwartek w gminie Saint-Julien-de-Peyrolas w Gard w Oksytanii. Poprzedni rekord dla czerwca (41,5 stopnia) padł 21 czerwca 2003 roku w Lezignan-Corbieres w departamencie Aude, również w Oksytanii.

W 2003 roku padł też poprzedni absolutny rekord upału: 12 sierpnia w Saint-Christol-les-Ales i Conqueyracavec na południu Francji temperatura wyniosła 44,1 stopnia. W tym samym 2003 roku fala upałów była powodem śmierci około 15 tys. ludzi we Francji.

Od początku obecnej fali upałów w licznych francuskich miastach padły miejscowe rekordy: w czwartek w La Rochelle było 40,2 stopnia, w środę w Clermond-Ferrand – 40,9 stopnia, a w Le Tour w Alpach na wysokości 1500 metrów n.p.m. – 31,1 stopnia C.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl