fot. pixabay.com

Formalności związane z dziedziczeniem

Nabycie spadku zawsze wiąże się z wieloma formalnościami, o których powinien pamiętać każdy spadkobierca. Dotyczy to także kwestii podatkowych. Odnosi się to również do nabycia tak zwanego pustego spadku.

Spadkobiercom często nie zależy na dopełnieniu spraw spadkowych. Przeraża ich sama procedura, na przykład konieczność dzielenia majątku. Jak się okazuje, to w ich interesie jest jak najszybsze załatwianie wszystkich formalności.

– To, co jest najistotniejsze z perspektywy podatnika, to przede wszystkim ustalenie powinowactwa. Bowiem w zależności od tego, jak bliska jest to rodzina, będziemy korzystać ze zwolnienia lub też nie – mówiła Małgorzata Spychała z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.

Podatku od nabycia spadku nie musi odprowadzać najbliższa rodzina, a więc współmałżonek, rodzice czy dzieci.

– Jeżeli chcemy skorzystać z takiego zwolnienia, musimy pamiętać o terminie. Odpowiednie zgłoszenie musimy złożyć do Urzędu Skarbowego w terminie 6 miesięcy – dodała Małgorzata Spychała.

Okres 6 miesięcy liczony jest od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu, który stwierdza nabycie spadku.

– Podatnik zgłasza spadek na druku SD-Z2 do właściwego organu podatkowego i załącza do tego dokumenty, z których wynika, że on jest spadkobiercą – tłumaczyła Agnieszka Targosz z Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu.

Jedyną możliwością uniknięcia załatwiania formalności skarbowych związanych ze spadkiem jest jego odrzucenie. Tak więc jeśli osoba powołana do dziedziczenia nie chce nabyć majątku spadkodawcy i skutecznie dokona odrzucenia spadku, nie będzie musiała załatwiać żadnych formalności z Urzędem Skarbowym.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl