fot. flickr.com

Fizjoterapeuci wrócili do pracy. Blisko 30 proc. pacjentów skorzystało już z zabiegów rehabilitacyjnych

Blisko 30 proc. pacjentów skorzystało już z zabiegów rehabilitacyjnych – wynika z danych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. Ta grupa pracowników w tym tygodniu powróciła do obowiązków.

Po apelach rehabilitantów, fizjoterapeutów i pacjentów rząd – znosząc etapami obostrzenia dotyczące pandemii – zdecydował o przywróceniu dostępu do tego typu zabiegów.

Na razie, w obecnych warunkach reżimu sanitarnego, rehabilitanci nie są w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów – wskazał dr Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

Tymczasem – jak dodał – takie zabiegi powinny odbywać się w trybie ciągłym.

– Ludzie w sytuacji epidemiologicznej, którą mamy w Polsce, dopiero powoli wracają do normalnego funkcjonowania. Na tę chwilę z danych, które Związek posiada, to jest 25-30 proc. osób, które powracają na rehabilitacje. Te osoby pierwsze dzwonią do placówek, umawiają się, z jakim problemem chcą przyjść i dopiero się decydują. Rehabilitacja do końca nie jest otwarta. Co będzie za tydzień, co będzie za miesiąc – nikt nie wie. Na przykład fizykoterapia, gdzie mógł jeden fizjoterapeuta obsługiwać dziesięć stanowisk, teraz tylko może jedno. Po każdym pacjencie trzeba dezynfekować gabinet, leżankę, sprzęt – to jest pracochłonne i czasochłonne – wyjaśnił dr Tomasz Dybek.

Sektor w obliczu pandemii musi funkcjonować w nowych warunkach, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów wśród zaleceń dotyczących reżimu sanitarnego rekomenduje indywidualną pracę z pacjentem, wzmożoną dezynfekcję oraz noszenie maseczek. Zaleca też przeprowadzenie wywiadu epidemiologicznego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl