fot. Autorstwa TUBS - Ten SVG Ta mapa zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego Ta mapa:, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14634176

Finlandia: ostatni pomnik Lenina znika z przestrzeni publicznej

Popiersie Lenina zostanie usunięte z miejskiego skweru i wraz z „brakującą lewicą” – towarzyszącą mu groteskową rzeźbą polskiego artysty, zostanie przekazany do muzealnego magazynu – poinformowały w czwartek władze miasta Kotka w południowej Finlandii.

Pomnik, autorstwa estońskiego rzeźbiarza Mattiego Varika, został przekazany Kotce przez partnerskie miasto Tallinn pod koniec lat 80, tj. w czasach, gdy Estonia była częścią ZSRR.

Operacja usunięcia pomnika została zaplanowana na przyszły wtorek. Wtedy również z parku usunięta zostanie groteskowa rzeźba z połowy lat 90. autorstwa Krzysztofa Michała Bednarskiego, polsko-włoskiego artysty, przedstawiająca lewą rękę Lenina. Obie rzeźby z pewnej perspektywy tworzą dla oglądającego zaskakującą całość – towarzysz Lenin trzyma w ręku papierosa. Instalacja „Brakująca ręka Lenina” była interpretowana jako ironiczny komentarz do ideologii upadającego komunistycznego porządku.

O dalszych losach rzeźb ma zdecydować regionalne muzeum. Wspólnie z miejscowymi artystami będziemy pracować nad nowym zagospodarowaniem skweru – przekazał dyrektor ds. urbanistycznych miasta Kotka Markku Hannonen.

W Finlandii było kilka pomników oraz tablic upamiętniających Lenina. W kwietniu miasto Turku zdecydowało o usunięciu z przestrzeni publicznej pomnika podarowanego przez miasto Leningrad w 1977 r.

W centrum Helsinek jest od lat 60. park Lenina, jego nazwa także budzi kontrowersje. Ostatnio, w 2017 r. politycy narodowo-konserwatywnej partii Finowie, będącej wówczas w rządzie próbowali przeforsować jej zmianę, ale inicjatywa upadła.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl