fot. flickr.com

Finlandia: MON zwiększa liczbę międzynarodowych ćwiczeń wojskowych

Do końca roku Finlandia zorganizuje więcej niż pierwotnie planowano manewrów oraz szkoleń wojskowych z udziałem zagranicznych partnerów – ogłosił minister obrony narodowej tego kraju, Antti Kaikkonen.

Tegoroczny harmonogram działań fińskich sił zbrojnych został uzupełniony o dodatkowe manewry głównie z udziałem wojsk USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji i Norwegii, a także Wielonarodowych Połączonych Sił Ekspedycyjnych (JEF) państw nordyckich oraz bałtyckich pod dowództwem brytyjskim.

„Celem obecności wojsk partnerskich jest wzmocnienie zdolności obronnych Finlandii, ale także pokazanie konkretnego wsparcia dla kraju” – zaznaczył Kaikkonen.

Nowe i uzupełniające manewry mają zostać przeprowadzone z udziałem sił lądowych, morskich i powietrznych głównie na terenie kraju, ale swym zasięgiem mają obejmować także przestrzeń krajów partnerskich. Większość z nich odbędzie się latem, ale część działań ma mieć charakter długoterminowy – podkreślono w komunikacie resortu.

Fińskie władze zdecydowały się ubiegać o członkostwo w NATO 17 maja. Kluczowi partnerzy wyrazili wsparcie dla kraju na czas negocjacji z Sojuszem oraz w procesie ratyfikacyjnym – przypomniano w komunikacie ministerstwa.

W tym tygodniu w ramach obecności zagranicznych oddziałów na terenie kraju – jak przekazały siły zbrojne – w porcie w Helsinkach zacumowały trzy różne okręty marynarek wojennych członków NATO: USA (niszczyciel USS Gravely oraz okręt desantowy USS Gunston Hall), Francji (niszczyciel rakietowy Latouche-Tréville) oraz Niemiec (fregata FGS Sachsen).

Według pierwotnego planu w 2022 r. fińskie siły zbrojne biorą udział w ponad 60 różnego rodzaju międzynarodowych manewrach w kraju i zagranicą. Uzupełniony harmonogram zwiększy liczbę pozycji o około dziesięć.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl