Kadr z filmu "Sklep dla samobójców" (2012), foto: mat. pras.

Filmy propagujące samobójstwo ogromnym zagrożeniem dla młodego człowieka

Eksperci przestrzegają rodziców przed szkodliwymi skutkami filmów, które w ukryty sposób propagują samobójstwo. Animowany film „Sklep dla samobójców” promuje i ilustruje samobójstwa wśród dzieci i młodzieży.

W produkcji możemy zobaczyć dziecko na sznurze lub w fotelu elektrycznym oraz dylemat w jaki sposób ma zakończyć swoje życie. Jednak twórcy uznali akcję za komedię.

Niepokojący jest fakt, że większość kin nie podaje kategorii wieku do jakiej skierowany jest film. Myląca dla rodziców może być informacja, że jest to produkcja animowana.

Co więcej, w ostatnim czasie coraz częściej mówi się o tragicznych samobójstwach nastolatków nękanych w Internecie, w którym także młodzi szukają porad jak popełnić samobójstwo.

Jak ocenia dr hab. Urszula Dudziak z Instytutu Nauk o Rodzinie KUL – to bardzo niepokojący sygnał dla rodziców i osób, które znają problemy dzieci i młodzieży. Trudno jest pomagać młodym dotkniętym depresjami, a takie produkcje pogarszają sytuację i są niebezpieczne dla odbiorców – alarmuje doktor.

– Każdy człowiek potrzebuje sensu życia, celu swojego istnienia; tej świadomości i pewności, że warto żyć. Czasami przy różnych problemach młodzieży, która czuje się osamotniona i zagubiona pojawiają się tendencje samobójcze. Rzeczywistą pomocą, której trzeba udzielić młodemu człowiekowi  jest budzenie nadziei i pomoc w odzyskiwaniu sensu życia. Na pewno taką pomocą nie są filmy, w których propaguje się popełnianie samobójstwa; nie są nią informacje z Internetu na temat tego, jakiej długości powinien być sznur dla wisielca, czy jak spreparować mieszankę, będącą trucizną – powiedziała dr hab. Urszula Dudziak.

Doktor zwraca uwagę na destrukcyjne działanie na młodego człowieka niektórych utworów muzycznych, filmów czy gier – szeroko promowanych w mediach. Rodzice muszą interesować się treściami jakie trafiają do ich dzieci, to pomoże zapobiec wielu tragediom – dodaje ekspert.

– Niektóre piosenki, utwory muzyczne są destrukcyjne i potrafią pchnąć młodego człowieka na drogę samobójstwa. Koniecznie trzeba przestrzec rodziców przed tego typu filmami dlatego, że w psychikę człowieka zapada wiele szkodliwych treści. Psychika różni się od kosza na śmieci tym, że z kosza na śmieci łatwo wysypać wszelkie nieczystości, natomiast informacje, które brukają psychikę młodego człowieka mogą być wybitnie szkodliwe. Przed takimi informacjami trzeba chronić swoich bliskich – dodaje dr hab. Urszula Dudziak.

RIRM

 

drukuj