Film „Anatomia upadku” w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim wyemitowany został we wtorek film autorstwa Anity Gargas o katastrofie smoleńskiej „Anatomia upadku”. Na pokaz przyszło kilkadziesiąt osób. Gargas zapowiedziała nakręcenie kolejnego filmu o katastrofie smoleńskiej. 

W filmie znalazły się wypowiedzi m.in. szefa parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej posła PiS Antoniego Macierewicza, ekspertów współpracujących z tym zespołem, m.in. prof. Kazimierza Nowaczyka, członków rodzin ofiar katastrofy, a także świadków zdarzenia, w tym kierowcy autobusu i mieszkańców pobliskiego osiedla.

Przyjechaliśmy tutaj, aby zaapelować do państwa sumień, do tych którzy do tej pory nie interesowali się sprawą katastrofy smoleńskiej, (…) o pomoc w tym, żeby sprawą katastrofy zajęła się międzynarodowa komisja. (…) W Polsce to śledztwo raczej nie będzie prowadzone normalnie, dopóki nie będziemy mieli możliwości zmiany układu politycznego – powiedziała Anita Gargas przed projekcją. Dodała, że w Polsce te apele pozostają nieskuteczne.

Zdaniem autorki „Anatomii upadku” film nie przesądza o tym, co się stało w Smoleńsku, ale zebrane przesłanki wskazują, że na pokładzie samolotu doszło do wybuchu. Jak podkreśliła we wtorek, film prezentuje „wyniki prac dziesiątków profesorów, którzy prowadzą eksperymenty, badania związane z poszczególnymi wątkami śledztwa smoleńskiego na własną rękę, a często wbrew temu, czego życzyłyby sobie władze w Polsce”.

Gargas zapowiedziała też nakręcenie kolejnego filmu o katastrofie smoleńskiej, opartego na zebranych nowych informacjach.

10 kwietnia miną trzy lata od katastrofy samolotu Tu-154M w Smoleńsku, w której zginęli wszyscy pasażerowie – 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Pasażerowie zmierzali na uroczystości rocznicowe w lesie katyńskim.

ZOBACZ GALERIE

CZYTAJ KOMUNIKAT Z BRUKSELI

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl