Festiwal Życia w Krakowie

15 i 16 września br. na terenie Muzeum Parku Lotników w Krakowie odbędzie się Festiwal Życia. Jest to pierwsze takie wydarzenie w Polsce – Ostatni raz Festiwal odbył się na Litwie w Wilnie. Dlaczego w Pl? Ponieważ Polskę uważamy za opokę chrześcijaństwa w Europie – powiedział Pavils Levuskans, konsultant festiwalu do spraw mediów.

Zorganizowany przez fundację Davida Hathaway’a Festiwal Życia rozpocznie się w sobotę 15 września i będzie obejmował specjalny program dla dzieci. Jak poinformowała nas Grażyna Konieczna, koordynator ds. projektów, od 13.00–15.00 zespół wykwalifikowanych wolontariuszy z grupy King’s Kids zapewni atrakcje dla najmłodszych uczestników festiwalu. Rodzice, będą mogli skorzystać w tym czasie z programu przygotowanego z myślą o dorosłych i młodzieży. Na scenie przy pasie startowym wystąpią znani muzycy, jak Tomek Żółtko i Royal Rap. W osobnym miejscu będzie można obejrzeć pokazy koszykarzy NBA oraz rosyjskich strong man’ów z grupy Power Team. Po godzinie 15.00 rozpocznie się druga część programu, skierowana do wszystkich uczestników festiwalu. Wystąpią: Majka Jeżowska, krakowski chór Gospel JoyFull Voice oraz gwiazda wieczoru – Ron Kenoly. W niedzielę zagra chrześcijański zespół TGD w towarzystwie Mietka Szcześniaka.

Zapraszamy również wszystkich, którzy lubią dobrą kuchnię, ponieważ będzie nie tylko gastronomia zewnętrzna, ale również domowe wyroby, z których część dochodów będzie przeznaczona na cele charytatywne – mówi Grażyna Konieczna.

Historia Festiwalu Życia rozpoczyna się w latach 60-tych. Młody Brytyjczyk David Hathaway zapragnął wówczas głosić Jezusa w krajach Europy Wschodniej, gdzie panował surowy reżim komunistyczny. Obecnie Festiwal Życia posiada historię międzynarodową. Stało się to dzięki fundacji David’a Hathaway’a, która zajmuje się pomocą humanitarną oraz ochroną praw człowieka w krajach, w których odbywa się festiwal. Ostatni raz Festiwal Życia został zorganizowany na Litwie w Wilnie, w Polsce to pierwsze takie wydarzenie.

Ostatni raz Festiwal odbył się na Litwie w Wilnie. Dlaczego w Pl? Ponieważ Polskę uważamy za opokę chrześcijaństwa w Europie – mówi Pavils Levuskans i dodaje – Chcielibyśmy mieć swój maleńki wkład w wysiłki nowej ewangelizacji, żeby Polska nadal była krajem chrześcijańskim i katolickim.
Festiwal nie posiada żadnego szczególnego hasła, ponieważ sam tytuł doskonale określa jego charakter i przesłanie To jest Dobra Nowina, która zmienia życie – mówi Pavils.

Festiwal Życia z pewnością okaże się jedną z największych imprez chrześcijańskich na terenie Małopolski. W realizację tego wydarzenia zaangażowanych jest się blisko 280 parafii oraz liczne grupy wiernych i wspólnot protestanckich.

Zaproszenie jest skierowane do wszystkich, jednak jak mówi Pavils Przede wszystkim chcemy zaprosić ludzi, którzy utracili swoją wiarę lub nie wierzą w ogóle. Na podstawie doświadczenia, widzimy także że dla wielu katolików może to być sposób doświadczenia nowej ewangelizacji. Nie każdy może jawnie świadczyć o swojej wierze, ale każdy może zaprosić na festiwal swoich przyjaciół, krewnych, a potem może zaprosić ich na osobistą katechizację i ewangelizację do swoich parafii.  

Uczestnicy festiwalu, po wcześniejszym zgłoszeniu, będą mogli skorzystać z darmowych noclegów w obszarze pola namiotowego na terenie Parku Lotników.

Patronat medialny nad Festiwalem Życia obejmie m.in.: tygodnik katolicki „Niedziela”.

RIRM

drukuj