Festiwal Zespołów Folklorystycznych w Krakowie

W sobotę, już po raz 24. w Krakowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych. Ponad dwustu uczestników: zespoły z Polski, Węgier, Bułgarii i Niemiec na krakowskim Małym Rynku prezentowały swoje tańce regionalne.

Barwnym korowodem uczestnicy festiwalu przemaszerowali z Wawelu na Mały Rynek, prezentując regionalne, folklorystyczne stroje. Na miejscu odtańczono wspólnie krakowiaka, a następnie każdy zespół zaprezentował swój regionalny taniec.

– Jest to fajny festiwal, na którym byłem jako młodzieniec. Teraz sam prowadzę ten zespół. Jestem jeszcze młodym instruktorem i chciałbym, żeby moi wychowankowie też poczuli klimat Krakowa – podkreślał Mariusz Żwierko, trener Zespołu Pieśni i Tańca „Grajewianie”.

Festiwal folklorystyczny to możliwość nie tylko nauczenia się regionalnych tańców, ale także poznania kultury ludowej innych krajów, a przede wszystkim – promocja folkloru, dziedzictwa regionalnego i własnej lokalnej kultury.

– Chodzi o podtrzymywanie folkloru. To już nie jest takie muzeum. Jest to czerpanie do tradycji, uświadamianie tez młodzieży skąd są, uświadamianie im, że polski taniec jest też czymś pięknym, trudnym również i że można się nim szczycić przed widownią polską i zagraniczną i jest to też coś, co rozwija artystycznie, fizycznie i daje radość na scenie – zaznaczył Mariusz Żwierko.

Długie treningi i ciężka praca. Tak wyglądały przygotowania do konkursu, aby jak najlepiej zaprezentować się na scenie. Podczas trzydniowej imprezy tancerze na plenerowych koncertach obok krakowiaka zatańczyli między innymi poloneza, kujawiaka, mazura czy oberka.

Młodzi tancerze chcą podtrzymywać tradycje, bo – jak sami mówią – taniec folklorystyczny wciąż wzbudza zainteresowanie.

– Wybrałem taniec folklorystyczny ze względu na to, że powinniśmy kontynuować tradycje naszego kraju. I nie powinna ona zanikać. Powinna być jak najdłużej z nami – mówił Maciej, uczestnik festiwalu.

– Byłam w drugiej klasie podstawówki, rodzice mnie zaprowadzili. Bardzo mi się spodobało i od tego momentu tańczę, tańczę i tańczę i będę nadal tańczyła – dodaje Natalia.

Podczas festiwalu widzowie mogli zapoznać się także z regionalnymi tradycjami oraz wziąć udział we wspólnych tanecznych zabawach.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl