F. Timmermans krytykuje kontynuowanie przez rząd polski zmian w SN

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans krytykuje kontynuowanie przez rząd polski zmian w Sądzie Najwyższym. Jak powiedział, takie postępowanie go martwi.

W Luksemburgu trwa posiedzenie Rady do Spraw Ogólnych. Frans Timmermans ma poinformować na nim unijnych ministrów o aktualnej sytuacji w Polsce.

Brukselski urzędnik krytykuje reformę sądownictwa, którą przeprowadza polski rząd. Frans Timmermans był pytany przez dziennikarzy o to, co jest najważniejsze dla Komisji Europejskiej w tej sprawie.

– Koncentrujemy się mocno na obecnej pozycji Sądu Najwyższego. Skierowaliśmy również sprawę do Trybunału Sprawiedliwości tutaj w Luksemburgu, prosząc o podjęcie środków tymczasowych, żeby reforma SN, jakiej chce polski rząd, nie była kontynuowana, aż wydane zostanie ostateczne rozstrzygnięcie przez TSUE – podkreślił Frans Timmermans.

Przeciwnicy zmian w polskim sądownictwie uważają, że ze względu na skargę Komisji Europejskiej do TS UE ws. ustawy o SN oraz wniosek Komisji o zawieszenie funkcjonowania spornych przepisów, prezydent Andrzej Duda powinien wstrzymać się z powoływaniem sędziów do Sądu Najwyższego. Opozycja zarzuca polskiemu prezydentowi łamanie konstytucji.

Prezydent uważa, że jego działanie w żaden sposób nie jest sprzeczne z przepisami. Członkowie jego kancelarii przekonują, że zarzuty pod jego adresem są polityczne.

RIRM

drukuj