Ewakuowano nielegalne obozowisko migrantów w Paryżu

Około 2 tysięcy migrantów, których część od kilku tygodni mieszkała w namiotach, zostało wywiezionych dziś rano z nielegalnego obozowiska na północy Paryża. Migranci mają trafić do około 60 ośrodków rozmieszczonych w regionie paryskim.

Operacja ewakuowania obozowiska, przy której obecna była policja, nieco skomplikowała się, gdy migranci, w obawie, że nie zostaną zabrani, zaczęli gromadzić się w miejscu odjazdu autokarów – podała AFP. Wśród ewakuowanych byli głównie Afgańczycy, Sudańczycy i Erytrejczycy.

– Musimy znacząco zwiększyć przyjmowanie uchodźców na całym terytorium (kraju) – powiedziała obecna przy ewakuacji minister ds. mieszkalnictwa i trwałych siedlisk Emmanuella Cosse.

Minister dodała, że Paryż nie może sobie radzić sam z tym wyzwaniem.

Obozowisko, które niespełna miesiąc temu było już ewakuowane, powstało na nowo; panowały w nim bardzo złe warunki sanitarne – pisze AFP. W ubiegłym tygodniu lekarska organizacja pozarządowa informowała o przypadkach gruźlicy.

W pełni kryzysu migracyjnego w Europie poniedziałkowa ewakuacja jest już 23. tego typu operacją zorganizowaną w Paryżu od czerwca 2015 roku – podały władze regionalne.

W ubiegłym tygodniu mer Paryża Anne Hidalgo ogłosiła, że władze miasta planują otworzyć w stolicy Francji obóz dla uchodźców. Jak tłumaczyła, celem tej inicjatywy ma być walka z nielegalnymi ,,haniebnymi obozowiskami” oraz uniknięcie sytuacji, w której ,,przyjeżdżające do Paryża osoby” koczują m.in. w pobliżu stacji metra.

Choć Francja nie jest na pierwszej linii napływu migrantów, od roku obserwuje się tam napływ uchodźców głównie z krajów Rogu Afryki, Syrii, Iraku i Afganistanu; wielu z nich chce się przedostać do Wielkiej Brytanii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl