fot. flickr.com

Europosłowie PiS domagają się interwencji UE ws. wyroku niemieckiego sądu dot. określenia „polskie obozy zagłady”

Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości domagają się interwencji organów Unii Europejskiej w sprawie wyroku niemieckiego sądu dotyczącego określenia „polskie obozy zagłady”. Z interpelacją do Rady Europy i Komisji Europejskiej wystąpili eurodeputowani: Ryszard Legutko, Jadwiga Wiśniewska, Zbigniew Kuźmiuk, Karol Karski i Ryszard Czarnecki.

Sprawa dotyczy procesu przeciwko niemieckiej telewizji ZDF, którą za użycie sformułowania „polskie obozy” pozwał 96-letni Karol Tendera. Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech orzekł jednak, że ZDF nie musi przepraszać byłego więźnia niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz. Powołując się na unijne prawo i wolność słowa, Trybunał uznał, że są one niezgodnie z niemieckim porządkiem prawnym.

Europosłowie PiS podkreślają, że istnienie niemieckich nazistowskich obozów zagłady na terytorium Polski jest niepodważalnym faktem historycznym. Chcemy się dowiedzieć od organów Unii Europejskiej m.in., czy niemiecki TS nie nadużył prawa unijnego – wskazał europoseł prof. Karol Karski.

– Chcemy wiedzieć, dlaczego niemiecki trybunał uważa, że nie można kwestionować niezgodnych z prawdą stwierdzeń. Czy oznacza to, że niemiecki Federalny Sąd Konstytucyjny uważa, że należy szerzyć kłamstwo o czasach II wojny światowej? Zwracamy się do instytucji unijnych, biorąc pod uwagę, że niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny powołał się na prawo unijne o rozpatrzenie tej sprawy, zajęcie stanowiska. Docelowo będziemy chcieli, aby instytucje unijne – zarówno Komisja Europejska, jak i Rada Europy – interweniowały w sytuacji bardzo jaskrawego naruszenia praworządności przez trybunał niemiecki – powiedział europoseł prof. Karol Karski.

Niemiecki trybunał anulował swoją decyzją wykonalność wyroków polskiego Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz niemieckiego Wyższego Sądu w Koblencji.

O interwencję na forum UE w tej sprawie do europosłów apelowało Stowarzyszenie Patria Nostra.

RIRM

drukuj