fot. https://twitter.com/MRiPS_GOV_PL

Europejski Dzień Seniora

Obchodzimy dziś Europejski Dzień Seniora. To święto blisko 10 milionów osób, które ukończyły 60 rok życia.

Jaki jest współczesny senior? Pogodny, szczęśliwy i przede wszystkim aktywny – podkreśla pani Maryla, podopieczna Fundacji Adaptacja.

– We wtorki i piątki jest muzykoterapia. Pani Danusia przychodzi, gra na pianinie, rozdaje śpiewniki i my śpiewamy, tańczymy (…). Mamy 91-letnią koleżankę – razem z nami śpiewa, tańczy – mówiła pani Maryla, seniorka.

To zasługa różnych programów i Klubów Seniora. Takich placówek w  Polsce jest już prawie tysiąc. Jedną z nich prowadzi Kordian Kulaszewicz, prezes Fundacji Adaptacja.

– Dzięki programowi „Aktywni plus” możemy aktywnie spędzać czas z seniorami. To są wycieczki, spotkania prozdrowotne, spotkania z artystami, spotkania w teatrze, w kinie. Dzięki temu programowi seniorzy mogą korzystać z zajęć bezpłatnie – wskazał Kordian Kulaszewicz.

Z programów korzystają także seniorzy we Wrocławiu – podkreślił dyrektor wrocławskiego centrum seniora Robert Pawliszko.

– Często też i coraz częściej pojawiają się różnego rodzaju warsztaty i to o charakterze międzypokoleniowym. To jest bardzo ważne, bo to jest taka wymiana emocjonalna między młodszymi i starszymi, ale też swego rodzaju przekazywanie tradycji, ważnych przecież do kształtowania się młodzieży – zaznaczył Robert Pawliszko.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oprócz programu „Aktywni plus” oferuje programy takie jak: „Senior plus”, bezpieczny i aktywny senior, program „Opieka 75 plus” czy 13 i 14 emerytura. Szefowa resortu Marlena Maląg zapowiedziała, że w przyszłym roku minimalna emerytura na pewno będzie wyższa niż 1300 złotych.

– Będzie na pewno blisko 5-procentowy wzrost minimalnej emerytury, a więc jeżeli dziś tę minimalną emeryturę mamy na poziomie 1250,80 zł, to w przyszłam roku będzie to na pewno ponad 1300 złotych – wskazała minister rodziny i polityki społecznej.

Szefowa resortu rodziny podkreśliła, że ostateczna kwota minimalnej emerytury będzie znana w lutym, gdy będzie wiadomo, ile ostatecznie wyniesie inflacja.

TV Trwam News

drukuj