fot. pixabay.com

Etiopia: ponad 50 zabitych w ataku na szkołę w prowincji Tigraj

Ponad 50 osób zginęło we wtorek w ataku z powietrza na szkołę w prowincji Tigraj w północnej części Etiopii, gdzie trwa zbrojny konflikt z rządem w Addis Abebie. W budynku ukrywali się ludzie przesiedleni z innych miejsc dotkniętych wojną – podała w środę agencja Reutera za lokalnymi służbami ratunkowymi.

Liczba ofiar śmiertelnych w miasteczku Adi Dairo nie została dokładnie ustalona i może okazać się wyższa. W ocenie przedstawiciela jednej z organizacji pomocowych zginęły 62 osoby. Władze separatystycznego Tigraju powiadomiły z kolei, że śmierć poniosło 65 cywilów, a 70 zostało rannych.

Poprzedni równie tragiczny atak na cywilów miał miejsce w styczniu, gdy 59 osób zginęło w wyniku nalotu na obóz dla uchodźców w miejscowości Dedebit, w pobliżu granicy z Erytreą – przypomniał Reuters.

Konflikt pomiędzy etiopskim rządem centralnym a oskarżanym przez władze o separatystyczne tendencje rządem autonomicznego regionu Tigraj trwa od listopada 2020 roku. Premier Etiopii Abiy Ahmed wysłał wówczas do zbuntowanej prowincji wojska w celu obalenia rządów Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF). Według władz w Addis Abebie organizacja ta była odpowiedzialna za atakowanie baz militarnych i ignorowanie władzy federalnej.

W ocenie ONZ konflikt pochłonął już tysiące istnień ludzkich i spowodował poważny kryzys humanitarny, zmuszając ponad dwa miliony ludzi do opuszczenia domów.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl