fot. PAP/Radek Pietruszka

Estonia: premier Szydło na szczycie przywódców państw bałtyckich

Premier Beata Szydło w stolicy Estonii Tallinie weźmie dziś udział w szczycie premierów państw bałtyckich, który będzie poświęcony pogłębianiu współpracy, m.in. w dziedzinie infrastrukturalnej – poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Szefowa polskiego rządu odbędzie tam także dwustronne rozmowy z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem oraz prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i premierem tego kraju Juriem Ratasem.

Jak powiedział PAP Rafał Bochenek, spotkanie odbędzie się w Estonii, która w 2017 r. koordynuje współpracę bałtycką, a wkrótce obejmie również prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Według niego uczestnictwo Polski w spotkaniu państw bałtyckich jest następstwem kuluarowych rozmów premier Szydło z premierem Estonii Ratasem podczas unijnego szczytu na Malcie w lutym bieżącego roku.

„Spotkanie będzie doskonałą okazją do omówienia spraw bieżących dotyczących współpracy zarówno w ramach UE, jak również w ramach NATO i szeroko rozumianej polityki bezpieczeństwa” – zaznaczył rzecznik rządu.

Jak podkreślił, szczyt państw bałtyckich i Polski jest potwierdzeniem tego, iż istnieje widoczna chęć państw regionu do jeszcze bardziej zintensyfikowanej współpracy w obszarze projektów infrastrukturalnych, takich jak Rail Baltica czy Via Baltica oraz inicjatyw energetycznych.

„Szczyt i udział w nim Polski wpisuje się w prowadzoną od ponad roku przez polski rząd politykę umacniania i rozwijania współpracy regionalnej w całej Europie Środkowo-Wschodniej” – dodał Rafał Bochenek.

Wizyta Beaty Szydło w Estonii rozpocznie się od przywitania przez prezydent Estonii, z którą następnie polska premier odbędzie rozmowę. Potem Beata Szydło weźmie udział w spotkaniu z szefem estońskiego rządu Juriem Ratasem. Następnie odbędzie się szczyt z udziałem szefów rządów państw bałtyckich. Obok Szydło i Ratasa weźmie w nim udział premier Litwy Saulius Skvernelis i Łotwy Maris Kucinskis.

Na koniec swojej wizyty premier Polski będzie rozmawiać z liderem litewskiego rządu. Według Bochenka wśród tematów rozmowy z premierem Litwy znajdzie się sytuacja Polaków na Litwie.

PAP/RIRM

drukuj