Eksperci Bundestagu: polskie roszczenia reparacyjne są nieuzasadnione

Eksperci naukowi Bundestagu doszli do wniosku, że polskie roszczenia reparacyjne za straty podczas II wojny światowej są nieuzasadnione – podał dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Niemiecka gazeta powołała się przy tym na opinię sporządzoną przez służby naukowe parlamentu.

Z ekspertyzy wynika, że ewentualne roszczenia utraciły moc najpóźniej w momencie zawarcia traktatu 2+4 w 1990 r., ponieważ – jak wskazano –  Polska w ramach negocjacji traktatowych co najmniej milcząco zrezygnowała z ich dochodzenia.

Ten artykuł pokazuje, że Niemcy niezwykle poważnie potraktowali głosy z Polski mówiące o reparacjach – zwraca uwagę europoseł Zdzisław Krasnodębski.

– Poruszyliśmy bardzo czuły punkt i sądzę, że powinniśmy teraz, prowadząc politykę również w sensie dyplomacji publicznej, uświadamiać ten problem opinii europejskiej, światowej przez organizowanie konferencji, przez pokazywanie, jak ta sprawa wygląda z prawnego punktu widzenia. Musimy uświadamiać opinię publiczną na świecie, że faktem jest, iż Polska żadnych reparacji nie dostała, mimo że nie tylko była pierwszą ofiarą Hitlera, ale też krajem, który doznał największych zniszczeń i na którego terenie dokonywano największych zbrodni podczas II wojny światowej – mówi Zdzisław Krasnodębski.

Sprawa reparacji ponownie pojawiła się w dyskusji publicznej w sierpniu br., kiedy to poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk zwrócił się do Biura Analiz Sejmowych z pytaniem, czy Polska może ponownie starać się o odszkodowania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl