fot. PAP/EPA

Egipt: koptyjski kapłan zastrzelony w mieście Al-Arisz

Koptyjski kapłan został zastrzelony w sobotę w mieście Al-Arisz w północno-wschodnim Egipcie na północnym wybrzeżu półwyspu Synaj – poinformowały źródła sił bezpieczeństwa.

Według wstępnych danych zabójstwa dokonali islamiści. Duchowny Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Mina Aboud Szarwin został zaatakowany przez uzbrojonych napastników na ulicy w Al-Arisz.

Sobotni atak jest jednym z wielu przypisywanych islamistom, których obwinia się też o ostrzelanie w sobotę czterech posterunków w wojskowych w rejonie. W piątek w Al-Arisz w oddzielnych atakach zostało zastrzelonych pięciu egipskich policjantów.

Bractwo Muzułmańskie, z którego wywodzi się odsunięty od władzy Mohammed Mursi, ostro skrytykowało zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Tawadrosa II (Teodora II) za opozycję wobec władz i udział w zebraniu, na którym dowódca armii generał Abd el-Fatah Said es-Sisi ogłosił zawieszenie konstytucji Egiptu.

Koptowie stanowią 6-10 proc. 83-milionowej ludności Egiptu. W Egipcie od wielu dni trwa głęboki kryzys polityczny, dochodzi do starć między zwolennikami a przeciwnikami odsuniętego od władzy prezydenta Mohammeda Mursiego.

PAP

drukuj