fot. flickr.com

Egipt: 19 dżihadystów zabitych w operacji antyterrorystycznej

Dziewiętnastu dżihadystów zostało zabitych na półwyspie Synaj „w ostatnich dniach” w ramach zakrojonej na szeroką skalę operacji antyterrorystycznej, zapoczątkowanej w lutym – poinformowała w czwartek egipska armia.

Dziewiętnastu „takfiri” zginęło w wymianie ognia z siłami zbrojnymi i siłami bezpieczeństwa Egiptu w środkowej części i na północy Synaju – sprecyzowało wojsko w komunikacie. „Takfiri” to termin używany w odniesieniu do grup dżihadystycznych i sunnickich radykałów zarzucających innym muzułmanom odstępstwo od wiary.

W sumie około 200 dżihadystów i co najmniej 33 żołnierzy egipskich zginęło od rozpoczęcia 9 lutego operacji antyterrorystycznej pod kryptonimem „Synaj 2018” – wynika z oficjalnych danych.

Kilka dni po najkrwawszym w historii Egiptu zamachu, do którego doszło 24 listopada 2017 roku i w którym zginęło 305 osób, prezydent tego kraju Abd el-Fatah es-Sisi nakazał dowództwu wojskowemu użycie wszelkiej siły koniecznej do przywrócenia w ciągu trzech miesięcy bezpieczeństwa na półwyspie Synaj. Bardzo aktywne są tam grupy dżihadystyczne, które regularnie przeprowadzają ataki na siły zbrojne i siły bezpieczeństwa Egiptu od czasu, gdy związany z Bractwem Muzułmańskim prezydent Mohammed Mursi został obalony w 2013 roku przez wojsko w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom.

PAP/RIRM

drukuj