fot. wikipedia

E. Macron obejmie dziś urząd prezydenta Francji

Emmanuel Macron oficjalnie obejmie dziś urząd prezydenta Francji. Centrysta pokonał w drugiej turze wyborów kandydatkę Frontu Narodowego Marine Le Pen. Prezydent elekt rozmawiał z prezydentem Polski Andrzejem Dudą i wyraził chęć współpracy.

Podczas kampanii wyborczej Macron kierował kilkukrotnie słowa krytyki pod adresem Polski. To zapowiadało ochłodzenie stosunków pomiędzy krajami.

Pod koniec ubiegłego tygodnia prezydent elekt zadzwonił jednak do prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Rozmowa odbyła się z inicjatywy strony francuskiej. Emmanuel Macron wyraził w niej chęć dobrej współpracy.

Odnosząc się do tej rozmowy, prezydent Polski Andrzej Duda podkreślił, że liczy na nowe otwarcie w stosunkach polsko-francuskich.

– Cieszy mnie to, że jest nadzieja na to, że się te stosunki polsko-francuskie – w sensie pozytywnym – zintensyfikują, że będzie spotkanie prezydentów i że będziemy realizowali normalnie swoje zadania w ramach współpracy politycznej, zarówno bilateralnej – pomiędzy Polską a Francją, jak i w przestrzeni Unii Europejskiej – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Polski zaproponował Emmanuelowi Macronowi spotkanie podczas planowanego 25 maja szczytu NATO w Brukseli. Nowy prezydent Francji chciałby, aby odbyło się także spotkanie Trójkąta Weimarskiego. Ostatni taki szczyt odbył się w Warszawie w 2011 roku.

RIRM/PAP

drukuj