E-busy zastąpią autobusy na silniki spalinowe

Czeka nas wielka przesiadka z autobusów napędzanych sinikami spalinowymi do e-busów. Prawdziwa rewolucja w komunikacji miejskiej nastąpi dzięki rządowemu Programowi Rozwoju Elektromobilności, który właśnie startuje. O sprawie napisała „Gazeta Polska”.

Już w najbliższy poniedziałek Ministerstwa Rozwoju i Energii wraz m.in. z Polskim Funduszem Rozwoju podpiszą listy intencyjne z 36 miastami i gminami, które chcą, by po ich ulicach jeździły polskie e-busy.

Obecnie autobusy elektryczne z Polski są popularne głównie za granicą. Rządowy projekt ma na celu większą dbałość o środowisko – podkreśla poseł Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

– Na pewno tutaj bardzo mocno oddziałują kwestie dotyczące środowiska i ograniczenia ilości spali, wynikających z eksploatacji takich pojazdów. Myślę, że druga kwestia to jest promocja bardziej ekologicznego transportu, oczywiście z tą uwagą, iż podmioty odpowiadające za transport publiczny będą szacowały koszty. Jest to więc element takiego szerszego planu wielu działań, aktywnie wspierających różne aspekty działalności gospodarczej, ukierunkowanej również na ochronę środowiska – ocenił Jerzy Polaczek.

Choć nasz kraj przoduje w produkcji ekologicznych pojazdów, nasze miasta nadal zatruwają często przestarzałe diesle, które przyczyniają się do powstania smogu.

Mogą to zmienić wspomniany rządowy program oraz zaangażowanie gmin w jego realizację. Dzięki temu na ulicach polskich miast może pojawić się nawet 1000 nieemitujących spalin e-busów.

RIRM

drukuj