Dziś wznowienie prac okrągłego stołu ds. osób niepełnosprawnych

Dziś wznowi prace tzw. okrągły stół ds. osób niepełnosprawnych. Rozmowy dot. problemów i wsparcia osób niepełnosprawnych rozpoczęły się po protestach rodziców tych dzieci, a także po trwającej blisko miesiąc pikiecie opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.

Obie grupy domagały się podwyższenia świadczeń oraz zmian w systemie wsparcia opiekunów osób niesamodzielnych.

Położenie obu grup zróżnicowała nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych, którą wprowadziła Platforma Obywatelska – mówi poseł Stanisław Szwed z sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Teraz pozorowane są działania – dodaje.

To jest kolejna PR-owska zagrywka tego rządu. Wcześniej był okrągły stół, organizacje się wypowiedziały, był podział na odpowiednie zespoły, które miały przygotować rozwiązania. Nie słyszałem o tych rozwiązaniach, by były już w postaci projektów ustaw. Ta sprawa znowu wraca, m.in. choćby dlatego, że 21 października będzie się nią zajmował Trybunał Konstytucyjny. Przypuszczam, że będzie kolejna rozmowa, kolejne opowieści o tym, że są przygotowane rozwiązania, ale na razie z tego nic nie wynika. Problem jest potężny, trzeba go rozwiązać, a instrumenty do rozwiązania ma rząd – tym bardziej, że wielokrotnie to obiecywał – przypomina Stanisław Szwed.

Wcześniej grupy te otrzymywały świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 520 zł, jednak opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych stracili do niego prawo w lipcu ub. r. Teraz otrzymują specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, ale jest on uzależniony od kryterium dochodowego.

Świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców obecnie wynosi 1000 zł miesięcznie, od 2015 r. wzrośnie do 1200 zł, a od 2016 r. – 1300 zł.

Za dwa tygodnie TK zajmie się wnioskiem posłów PiS, którzy zaskarżyli zapisy różnicujące sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl