(fot. PAP)

Dziś wstępny raport ws. zestrzelenia Boeinga 777 na Ukrainie

Na dziś przewidziano publikację pierwszego (wstępnego) raportu dot. lipcowej katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 na wschodzie Ukrainy. Dokument ma zawierać m.in. opinię biegłych nt. przyczyny tragedii.

Z informacji holenderskiego urzędu ds. bezpieczeństwa OVV wynika, że raport oparty będzie na zdjęciach satelitarnych, informacjach z radarów oraz danych z czarnych skrzynek Boeinga. Jak informuje OVV, zaprezentowane zostaną „informacje dotyczące stanu faktycznego w oparciu o źródła dostępne” dla śledczych.

Raport publikowany jest z opóźnieniem, umowy międzynarodowe przewidują bowiem gotowość pierwszego dokumentu tego typu w odstępie do 30 dni od katastrofy. Niedotrzymanie terminu spowodowane jest trudną sytuacją na Ukrainie – z powodu walk ukraińskich separatystów i armii ukraińskiej przerwano poszukiwania ciał ofiar.

Samolot Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur rozbił się na Ukrainie, w obwodzie donieckim 17 lipca 2014 roku. Został zestrzelony za pomocą niezidentyfikowanego pocisku rakietowego ziemia-powietrze. Zginęło 298 osób, w większości obywateli Holandii. Nie przeżył nikt z obecnych na pokładzie.

 

RIRM/PAP

drukuj