Dziś powitanie nowego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce

W Warszawie odbędzie się dziś uroczyste przywitanie nowego nuncjusza apostolskiego w Polsce – ks. abp. Salvatore Pennacchio. Przedstawiciela Ojca Świętego przywitają na lotnisku Chopina m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki oraz metropolita łódzki ks. abp Marek Jędraszewski.

Święcenia biskupie 64-letni ks. abp Salvatore Pennacchio otrzymał z rąk św. Jana Pawła II. Otwarcie mówi, że jest duchowym synem polskiego Papieża. Wcześniej był przedstawicielem Ojca Świętego m.in. w Indiach i Nepalu.

– Nuncjusz Apostolski jest mostem między Papieżem, a Kościołem danego kraju. Wszystkie relacje, prośby do Ojca Świętego są składane właśnie na ręce Nuncjusza Apostolskiego. Ponadto ze strony Papieża – komunikuje się on z danym krajem przez Nuncjusza Apostolskiego – wskazuje rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

W osobie Nuncjusza Apostolskiego dostrzegamy obecność samego Ojca Świętego w naszym kraju – zauważa przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

– Liczymy na to, że będzie mógł pracować w sposób najbardziej owocny dla Kościoła powszechnego, dla Kościoła katolickiego w Polsce oraz dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy są otwarci na to, co niesie Ewangelia – zaznacza ks. abp Stanisław Gądecki.

Przed księdzem arcybiskupem Salvatore Pennakio piękne, choć wymagające zadanie. Ojciec Święty radzi się bowiem nuncjusza w sprawach dotyczących danego kraju – dodaje ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

– Zadaniem nuncjusza jest bycie w relacji z danym krajem, ale też przygotowywanie tzw. termu, czyli kandydatów na biskupów, a Ojciec Święty Franciszek podejmuje decyzję na podstawie relacji złożonej przez nuncjusza danego kraju – tłumaczy rzecznik KEP.

Na lotnisku Chopina nowego nuncjusza powitają przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski i protokół dyplomatyczny Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na ręce ks. abp. Stanisława Gądeckiego ks. abp Salvatore Pennacchio złoży „list powierzający” ze strony Stolicy Apostolskiej. Z kolei 3 listopada spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Nowy nuncjusz znany jest z troski o ubogich oraz zaangażowania misyjnego i duszpasterskiego. Na stanowisku zastąpi ks. abp. Celestino Miliore.


TV Trwam News/RIRM

drukuj