fot. PAP/Robert Suchy

„Nasz Dziennik”: Rosną szanse Francji na sprzedaż Polsce okrętów podwodnych

Rosną szanse Francji na sprzedaż Polsce okrętów podwodnych – informuje dzisiejszy „Nasz Dziennik” na podstawie wywiadu przeprowadzonego z szefem Ministerstwa Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem. Jestem zadowolony, bo ta oferta francuska jest ciekawa – powiedział szef MON.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w środę z wizytą we Francji. Szef MON został przyjęty przez Florence Parly w dawnym gabinecie prezydenta de Gaulle’a, co miało dla niego – jak powiedział – wartość symboliczną.

Umówiliśmy się z minister Parly na kolejne spotkanie, by kontynuować nasze rozmowy” – powiedział Antoni Macierewicz po zakończeniu rozmowy.

W opublikowanym dziś wywiadzie z „Naszym Dziennikiem” minister Macierewicz został zapytany, o czym rozmawiał podczas środowego spotkania w Paryżu.

Te rozmowy dotyczyły zarówno kwestii politycznych, jak i technicznych, związanych z ewentualnym kontraktem na okręty podwodne, który jest najważniejszym kontraktem modernizacyjnym dla polskiej Marynarki Wojennej” – powiedział szef MON.

Chodzi o nabycie przez Polskę trzech lub czterech okrętów. Są różni oferenci: Szwedzi, Niemcy i właśnie Francuzi. Każda z tych ofert ma swoje zalety i strony słabsze. Silną stroną propozycji francuskiej jest to, że oferuje zarówno okręt podwodny, jak i rakiety manewrujące. Prezentacja możliwości rakiet francuskiej firmy MBDA była bardzo interesująca, zwłaszcza jeśli chodzi o ich skuteczność” – podkreślił Antoni Macierewicz.

Jak dodał, te rakiety są zintegrowane z okrętami wojennymi i ewentualny kontrakt obejmowałby zarówno budowę okrętów, jak i rakiet.

Zarówno Szwedzi, jak i Niemcy oferują okręty, do których trzeba byłoby dokupować osobno rakiety i je integrować, co jest zawsze kosztowne i dyskusyjne. Słabszą stroną Francji jest to, że w odróżnieniu od Niemców nie byłby możliwy pełny serwis z ich własnymi jednostkami, bo akurat okrętów typu Skorpene francuska marynarka nie używa” – ocenił szef MON w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Minister Macierewicz poinformował też, że w ramach współpracy z Francją miałoby powstać przedsiębiorstwo typu joint-venture z przewagą kapitału polskiego, które produkowałoby te okręty i rakiety w całości w Polsce, a także eksportowałoby je na rynki trzecie.

Jedynie pierwszy okręt powstałby jeszcze we Francji, pozostałe już u nas. Polsce przekazana zostałaby technologia rakietowa włącznie z kodami, źródłami i możliwością modyfikacji oprogramowania” – powiedział szef MON.

Jestem zadowolony, bo ta oferta francuska jest ciekawa” – ocenił Antoni Macierewicz.

https://www.youtube.com/watch?v=l1Pm4IdrlRA

 

PAP/RIRM

drukuj