fot. flickr.com

„Nasz Dziennik”: Badania dla migranta

W Białej Podlaskiej powstaje specjalna przychodnia, w której cudzoziemcy ubiegający się o ochronę międzynarodową będą przechodzić badania lekarskie – informuje „Nasz Dziennik”.

Filtr epidemiologiczny powstał przy ośrodku recepcyjnym dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej prowadzony przez Urząd do Spraw Cudzoziemców. Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa – najwięcej cudzoziemców ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce przekracza granicę w Terespolu, a następnie przybywa do recepcyjnego ośrodka dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. W związku z tym ważne jest, aby zostali poddani badaniom diagnostycznym niezwłocznie po przekroczeniu granicy.

Jak informuje „Nasz Dziennik”, w ramach filtru epidemiologicznego przeprowadza się badania przesiewowe, a więc te pierwsze, podstawowe badania, które mają uzmysłowić jaki jest stan zdrowia cudzoziemca, który przyjechał do Polski.

„To są również badania ze szczególnym naciskiem w kierunku występowania chorób zakaźnych” – zapewnia gazetę Rafał Rogala, szef urzędu.

Koszt inwestycji wyniósł blisko 9 mln zł, z czego 85 proc. stanowiły środki ze szwajcarsko-polskiego programu współpracy. Pierwszych pacjentów przychodnia przyjmie, gdy zakończona zostanie procedura wyboru operatora usług medycznych, który będzie zarządzał obiektem.

PAP/RIRM

drukuj