fot. twitter.com/MON_GOV_PL

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Dziś przypada Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. W stolicy w uroczystościach z tej okazji weźmie udział m.in. minister obrony. Z powodu epidemii nie odbędą się centralne obchody Dnia Weterana w Lublinie.

O godz. 10.00 w Centrum Weterana w Warszawie złożone będą kwiaty. W tym samym czasie wystartuje też rajd motocyklowy dla uczczenia poległych w działaniach poza granicami państwa. Będą w nim uczestniczyć m.in. weterani.

O godz. 10.30 w Belwederze zostaną wręczone odznaczenia, a po południu odbędą się uroczystości na pl. Piłsudskiego. Podczas nich głos zabierze szef MON Mariusz Błaszczak.

Starszy chorąży sztabowy w stanie spoczynku Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, podkreśla, że dzisiejsze święto jest bardzo ważne dla weteranów.

– Weterani przed wejściem ustawy w życie bardzo dopominali się, że taki dzień jest dla nas potrzebny, ważny, aby był ten symboliczny czas spotkania większej grupy weteranów. Jesteśmy rozsiani po całej Polsce. Sytuacja tego roku jest wyjątkowa, dlatego też jako środowisko rozumiemy to. Mamy nadzieję, że do koncepcji takiej, żeby ten Dzień Weterana odbywał się nie tylko w Warszawie, ale w garnizonach, w których jest dużo żołnierzy, którzy uczestniczyli w misjach poza granicami kraju, że ta koncepcja będzie kontynuowana w kolejnych latach i będzie przygotowana jeszcze lepiej niż dotychczas – mówi Tomasz Kloc.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony w 2011 roku w uchwalonej przez Sejm ustawie o weteranach.

W tym dniu przypada także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

RIRM

drukuj