fot. Przemysław Keler/KPRP

Dzień Polonii i Polaków za Granicą – Prezydent RP powołał Radę do spraw Polonii i Polaków za Granicą

2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent powołał radę, która zajmie się sprawami naszych rodaków żyjących poza Ojczyzną.

W skład Rady ds. Polonii i Polaków za Granicą weszły 64 osoby – na jej czele stanął Konstanty Radziwiłł, polityk i dyplomata, który w przeszłości pełnił funkcję ambasadora Polski na Litwie oraz kierował resortem zdrowia.

Jak tłumaczyła prezydencka minister odpowiedzialna za współpracę z Polonią i Polakami za Granicą, Agnieszka Jędrzak, rada ma charakter ekspercki. Tworzą ją prezesi ważnych stowarzyszeń, ale też dyplomaci oraz specjaliści od nowych technologii, medycyny czy językoznawstwa.

– Zamierzamy wypracowywać realne ustawodawcze inicjatywy i rozwiązania dla Polaków za granicą – mówiła minister Agnieszka Jędrzak.

Na takie rozwiązania czeka prezydent Karol Nawrocki, co potwierdził w trakcie uroczystości powołania Rady do spraw Polonii i Polaków za Granicą w Pałacu Prezydenckim.

– Musimy w Radzie ds. Polonii zrobić wszystko, by stworzyć mechanizm prawny, mechanizm podatkowy, który zachęci Polaków spoza RP, naszą narodową wspólnotę, do tego, aby do Polski wrócić – podkreślił prezydent Karol Nawrocki.

Jak przypomniał prezydent, Polacy żyjący poza Ojczyzną to dziś często lekarze, intelektualiści, wykładowcy czy przedsiębiorcy. Ich potencjał jest potrzebny Polsce.

– Naszym zadaniem – moim jako prezydenta Polski i Państwa zadaniem – pozostaje to, aby nigdy 1/3 narodu pozostająca poza granicami Polski nie oderwała się od 2/3, które pozostają w granicach Rzeczpospolitej Polskiej – zaakcentował Prezydent RP.

Długie lata na taką inicjatywę czekała Polonia w Brazylii, gdzie od 47 lat wśród naszych rodaków pracuje ks. dr Zdzisław Malczewski;

– To się dzieje po raz pierwszy po przemianach politycznych 1989 roku, że pan Prezydent RP organizuje Radę Polonijną – oznajmił ks. dr Zdzisław Malczewski.

Ks. Leszek Kryża, który wspiera naszych rodaków poza granicami poprzez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, zauważył, że powołanie rady to docenienie roli Polonii.

– Każdy ma tutaj coś do powiedzenia, każdy ma coś do zaoferowania. Polonia ma różne problemy – wskazał ks. Leszek Kryża TChr.

Uwaga Polaków mieszkających na Litwie koncentruje się na edukacji. Renata Cytacka ze Związku Polaków na Litwie podkreśliła, że poważnym wyzwaniem jest utrzymanie w kraju polskiej oświaty.

– W tej chwili, mimo że jesteśmy państwem demokratycznym i jesteśmy w strukturach NATO i UE, nasze władze litewskie uszczuplają stan posiadania, np. wprowadzając dodatkowe godziny z języka litewskiego – powiedziała Renata Cytacka.

Tadeusz Antoniak ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, na co dzień żyjący w Stanach Zjednoczonych, dodał, że Polonia musi też wspierać działania polityczne na rzecz bezpieczeństwa Polski.

– Jako wyborcy amerykańscy musimy działać w tym pionie, żeby zwiększyć bezpieczeństwo Polskie poprzez uczestnictwo żołnierzy amerykańskich na wschodniej flance, jak najwięcej tych żołnierzy – mówił Tadeusz Antoniak.

Adam Gajkowski z Australii pokazał, że aby utrzymać sprawczość Polonii, zmiany będą musiały objąć też związki i stowarzyszenia polonijne.

– Odmładzanie struktur polonijnych, odmładzanie działaczy, którzy są zaangażowani w przenoszenie polskości z daleka od Polski – zauważył Adam Gajkowski.

Na wszystkie te tematy Rada do spraw Polonii i Polaków za Granicą ma dyskutować w trakcie regularnych spotkań.

– Stałe posiedzenie Rady, takie że wszyscy członkowie będą na miejscu, jest planowane zawsze na 2 maja. Regulamin mówi o tym, że minimum mamy dwa spotkania rocznie, ale tak naprawdę planujemy do czterech spotkań rocznie – podsumowała minister Agnieszka Jędrzak.

Część pracy, jaką będzie wykonywała Rada będzie miała – ze względu na odległości – charakter zdalny. W ramach integracji prezydent zaprosił dziś przedstawicieli Polonii i Polaków za Granicą na finałowy mecz piłkarskiego Pucharu Polski.

W skład Rady do spraw Polonii i Polaków za Granicą powołani zostali:

  1. Konstanty Radziwiłł – Przewodniczący Rady
  2. Anna Maria Anders – Pierwszy Zastępca Przewodniczącego Rady
  3. Tadeusz Antoniak– Drugi Zastępca Przewodniczącego Rady
  4. Stanisław Aloszko
  5. Dorota Andraka
  6. Waldemar Biniecki
  7. Hubert Błaszczyk
  8. Dariusz Bonisławski
  9. Andżelika Borys
  10. Bogdan Chmielewski
  11. Andrés Chowanczak
  12. Robert Chrząszcz
  13. Hubert Cioromski
  14. Renata Cytacka
  15. Oleg Czerwiński
  16. Peteris Dzalbe
  17. Adam Gajkowski
  18. Iwona Golińska
  19. Ilona Gosiewska
  20. Małgorzata Gośniowska–Kola
  21. Radosław Gruk
  22. Artur Hofman
  23. Andrzej Janeczko
  24. Tomasz Jarosz
  25. Marek Kawa
  26. Rajmund Klonowski
  27. Helena Krasowska
  28. Jan Król
  29. Kornelia Król
  30. Leszek Kryża
  31. Adrian Kubicki
  32. Gerwazy Longher
  33. Zdzisław Malczewski
  34. Józef Malinowski
  35. Jimmy Mazurkiewicz
  36. Bartłomiej Moszoro
  37. Tomasz Muskus
  38. Jaroslav Narkevič
  39. Katarzyna Ostrowska
  40. Anna Paniszewa
  41. Jarosław Papis
  42. Bartosz Piasecki
  43. Paweł Piekarczyk
  44. Bogdan Płatek
  45. Andrzej Poczobut
  46. Marek Popiełuszko
  47. Dominic Roszak
  48. Marek Rudnicki
  49. Fernando Schmidt
  50. Jan Skóra
  51. Helena Sołtys
  52. Francis J. Spula
  53. Teresa Sygnarek
  54. Maria Szonert–Binienda
  55. Artur Szulc
  56. Alicja Katarzyna Takácsné–Kalińska
  57. Władysław Tomaszewicz
  58. Mariusz Wałach
  59. Tomasz Wiśniewski
  60. Andrzej Woda
  61. Sebastian Wopiński
  62. Sławomir Wróbel
  63. Sławomir Zych
  64. Krzysztof Żółtek

TV Trwam News/prezydent.pl

drukuj