fot. swietyjozef.kalisz.pl

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

W sobotę obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Tego dnia  upamiętniamy kapłanów, którzy byli ofiarami dwóch totalitaryzmów: nazizmu i komunizmu. Dzień ten został ustanowiony 21 lat temu z inicjatywy Episkopatu Polski. Data nawiązuje do rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Dachau, który był szczególnym miejscem kaźni kapłanów.

Główne obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego odbędą się w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu – mówił rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak.

Mszy św. przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Prymas Polski, ks. abp Wojciech Polak. Obchody te są kontynuacją dziękczynnych pielgrzymek księży-więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau, którzy 29 kwietnia 1945 roku zostali cudownie wyzwoleni z obozowej niewoli za przyczyną św. Józefa Kaliskiego – wyjaśnił ks. Leszek Gęsiak.

Księża więzieni w Dachau złożyli przyrzeczenie, że jeśli przeżyją obóz, będą pielgrzymować do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i tak też się stało, bo Amerykanie zdążyli wyzwolić obóz na kilka godzin przed planowanym przez Niemców wymordowaniem więźniów. W Dachau zamordowano 868 duchownych z naszego kraju, spośród 1773 więzionych tam polskich księży i biskupów.

RIRM

drukuj