Dzień Edukacji Narodowej

Dziś obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej potocznie nazywany dniem nauczyciela. Dla wielu pedagogów nie jest to jednak dzień radości i świętowania. W tym roku prace straciło aż 7 tys. nauczycieli. Natomiast aż 20 tys. zmniejszono wymiar godzin.

Ostatnia podwyżka wynagrodzeń nauczycieli miała miejsce we wrześniu 2011 roku, ponadto MEN okroiło program nauczania historii. To jednak nie wszystkie zmiany, wiele kontrowersji wzbudziło usunięcie z kanonu lektur dzieł kojarzących się z postawami patriotycznymi. Dostrzegając zagrożenie jakie niesie za sobą ta decyzja, oświatowa „Solidarność” rozpoczyna akcję promującą klasyczną literaturę polską. Akcja, ma zmobilizować osoby do czytania lektur; jednocześnie jest apelem o przywrócenie tych dzieł literackich do szkół.

Eksperci krytykują także reformę programową, która realizowana jest w szkołach ponadgimnazjalnych.

Nauczyciel i poseł Lech Sprawka, wiceprzewodniczący podkomisji stałej ds. jakości kształcenia i wychowania podkreśla, że zmiany wprowadzone przez rząd PO są najgorszymi po roku 89’.

– Jest kilka zmian, które można zaliczyć do jednych z najgorszych w okresie po 89’ roku. Ja ciągle powtarzam: Nie widzimy jeszcze konsekwencji pełnych jak złą, jak negatywną zmianą jest reforma programowa – ta, która w tej chwili dotarła do drugich oddziałów szkół ponadgimnazjalnych i za niespełna dwa lata opuszczą ją pierwsi „niereformowalni maturzyści”, wtedy zobaczymy jak wielkim błędem była ta zmiana, szczególnie w zakresie kształcenia przedmiotów przyrodniczych i historii. To będzie największy weryfikator – zaznacza poseł Lech Sprawka.

Poseł dodaje również, że rząd nie liczy się z głosem samych nauczycieli. W zamian ogranicza ich uprawnienia.

Kontynuowane są te rzeczy, które środowisko nie akceptuje a wręcz przeciwnie m.in. zapowiedź nowelizacji karty nauczyciela, dalsze ograniczenia w zakresie uprawnień dla nauczycieli; nawet ostatnia, niby dobra wiadomość, bo nauczyciele przedszkolni zostali objęci systemem ulg, przy przejazdach transportem publicznym, ale przy okazji, koalicja wykorzystała sytuacje i obniżyła te ulgi dla wszystkich nauczycieli –zaznacza Lech Sprawka.

Dzień Edukacji Narodowej ustanowiono w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Powstała ona 240 lat temu na polecenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl