(fot. PAP)

Dzieci z domów dziecka powalczą o mistrzostwo

Dziś w Warszawie rozpoczynają się I Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. W turnieju udział wezmą 24 drużyny z całego świata. Główną atrakcją zawodów jest zaplanowany na niedzielę mecz Polska vs. Reszta Świata.

Reprezentacje podzielono na cztery grupy. W pierwszej z nich zagrają dwie drużyny polskie. Ich przeciwnikami będą młodzi piłkarze z Madagaskaru, Czech, Finlandii oraz Macedonii. Losowania grup dokonali byli reprezentanci Polski, Dariusz Dziekanowski i Tomasz Kłos.

Turniej rozegrany zostanie na warszawskim stadionie Legii przy ul. Łazienkowskiej. Nie zabraknie na nim wielkich, piłkarskich gwiazd. Na boisku zobaczymy Lukasa Podolskiego, Quintona Fortune, Florina Radociou, Massimo Boniniego, czy Ľubomíra Moravčíka. Pojawią się także byli reprezentanci Polski. W Warszawie zagra Jacek Bąk, Emmanuel Olisadebe, Radosław Gilewicz, czy wcześniej wspomniani Dariusz Dziekanowski i Tomasz Kłos.

Zawody organizowane są przez Stowarzyszenie „Nadzieja na Euro”. Jest to pierwsza tego typu impreza na świecie.

– Kilka lat temu zebrali się ludzie, którzy wcześniej pomagali dzieciom z domów dziecka. Postanowiliśmy, trochę na fali Euro, które zbliżało się do Polski wielkimi krokami, zorganizować inicjatywę sportową, pomocną dla dzieciaków z domów dziecka. Zaczęliśmy od inicjatywy lokalnej. Odbywały się turnieje krajowe. Zorganizowaliśmy Międzynarodowe Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Europy. W tym roku odbędą się pierwsze Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka – powiedział Marcin Lisiak, rzecznik prasowy Stowarzyszenia.

Impreza ma na celu dobro oraz rozwój dzieci z domów dziecka. Zdaniem organizatorów sport uczy nie tylko pokory, ale i życia.

– Najważniejsze dla tych dzieciaków to uwierzyć w siebie. Wtedy potrafią doskonale otworzyć świat na świat, lepiej sobie radzą w życiu. Wiemy, że wychowawcy bardzo często stosują nasze mistrzostwa jako formę zachęty do pracy nad sobą, do tego aby zdobywać coraz lepsze oceny w szkole. Naszą ideą jest łączyć przez sport, dawać dzieciom szansę na lepszą przyszłość – dodał Marcin Lisiak.

Impreza potrwa do niedzieli. Na godzinę 16.00 zaplanowano wielki finał zawodów. Po nim rozpocznie się mecz Polska vs. Reszta Świata z udziałem piłkarskich gwiazd.

RIRM

drukuj