Dyrektor wywiadu USA: Rosja będzie starała się wpłynąć na wybory w 2018 r.

Dyrektor wywiadu USA Dan Coats powiedział we wtorek, występując przed senacką komisją sił zbrojnych, że jest „bardzo prawdopodobne”, iż Rosja będzie starała się wpłynąć na amerykańskie wybory środka kadencji (midterm) w listopadzie 2018 roku.

„Nie zaobserwowaliśmy dowodów na znaczące zabiegi Rosji, ale wiemy, że nadal prowadzą szkodliwą działalność” – dodał Dan Coats podczas posiedzenia komisji poświęconego ogólnoświatowym zagrożeniom.

„Jest wysoce prawdopodobne, że będą nadal coś robić. Po prostu nie wiemy jak, kiedy ani gdzie” – powiedział.

Dyrektor wywiadu oznajmił też, że już w przyszłym tygodniu resort finansów poinformuje o wprowadzeniu sankcji wobec Rosji w związku z działalnością jej hakerów.

Zapewnił również senatorów, że administracja prezydenta Donalda Trumpa jest „aktywnie zaangażowana” w działania mające uniemożliwić Rosjanom zakłócenie amerykańskich wyborów w listopadzie. Dodał, że dla rządu sprawa ta ma „wysoki priorytet”.

Część senatorów usiłowała skłonić Dana Coatsa do udzielenia precyzyjnej odpowiedzi na pytanie o to, kto właściwie w administracji Donalda Trumpa odpowiada za przeciwdziałanie rosyjskiej propagandzie.

Dyrektor wywiadu nie odpowiedział, a senator Martin Heinrich ocenił, że jest to sytuacja, w której wszyscy w rządzie mówią: „to jest robota kogoś innego”.

Reuters przypomina, że w ostatnich dniach dyrektor Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) admirał Mike Rogers powiedział tej samej komisji Senatu, że prezydent nie uprawnił go do przerwania działań rosyjskich hakerów.

Nominowany przez Donalda Trumpa na następcę Mike’a Rogersa generał Paul Nakasone przyznał zaś przed komisją, że nie sądzi, aby Rosja czy inne kraje spodziewały się, iż USA odpowiedzą w jakiś sposób na ich cyberataki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl