fot. pixabay.com

Duże stężenie narkotyków w rzece po najbardziej znanym festiwalu muzycznym w Wielkiej Brytanii

Po festiwalu muzycznym w angielskim Glastonbury w przepływającej w pobliżu rzece wykryto bardzo duże stężenie narkotyków, zwłaszcza kokainy i ecstasy – wynika z opublikowanych we wtorek badań brytyjskich naukowców.

Wyjaśniają oni, że ślady narkotyków przedostają się do rzeki w wyniku oddawania moczu w plenerze, co „w czasie festiwalu jest dość powszechne”.

Badacze z Uniwersytetu w Bangor w Walii oraz z Centrum Biotechnologii Środowiskowej (CEB) przeanalizowali próbki wody z rzeki Whitelake, w pobliżu której odbywa się najbardziej znany festiwal muzyczny w Wielkiej Brytanii. Próbki zostały pobrane w 2019 r., gdy odbył się on po raz ostatni do tej pory – przed, w trakcie i po zakończeniu wydarzenia, zarówno z miejsc znajdujących się w górę, jak i w dół rzeki od terenu festiwalu.

Naukowcy stwierdzili, że stężenie ecstasy wzrosło czterokrotnie tydzień po festiwalu, co sugeruje długotrwałe uwalnianie się śladów narkotyków z miejsca imprezy. Odkryli również, że stężenie kokainy wzrosło do poziomu, o którym wiadomo, że „negatywnie wpływa na cykl życia węgorza europejskiego, będącego gatunkiem chronionym”.

Odbywający się od 1970 r. festiwal w Glastonbury w południowo-zachodniej Anglii został w 2020 i 2021 r. odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Podczas ostatniej dotychczas edycji uczestniczyły w nim 203 tys. osób.

PAP/radiomaryja.pl

drukuj