fot. PAP/EPA

Drugi Szczyt dla Demokracji

W środę odbył się drugi Szczyt dla Demokracji. Brali w nim udział przywódcy ponad 100 państw. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wzywał do obrony demokracji.

Podczas swojego wystąpienia prezydent Ukrainy podkreślił, że Ukraina wie, co oznacza walka o demokrację.

– Ukraina wie, co to znaczy walczyć o demokrację. Niech nasze doświadczenie zachowania wolności podczas totalnego piekła wojny chroni wolny świat i każdy z waszych narodów. Demokracja musi nauczyć się być bezkompromisowa w obliczu zła. Duchem demokracji jest szukanie kompromisu, ale to działa tylko na rzecz wolności wewnętrznej w danym kraju – mówił Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, zapowiedział przekazanie, w ciągu najbliższych trzech lat, 10 miliardów dolarów na promocję demokracji. Swoje wsparcie zapowiedział także prezydent Polski, Andrzej Duda.

– Polska zobowiązuje się do dalszego wspierania Ukrainy w celu powstrzymania rosyjskiego neoimperializmu – zaznaczył prezydent Polski.

Podczas gdy przywódcy ponad 100 państw rozmawiali o obronie demokracji, Rosja ograniczyła wolność słowa swoich obywateli. Niezależne media poinformowały, że moskiewska prokuratura domaga się siedmiu lat więzienia dla 62-letniego emeryta, który zamieszczał w mediach społecznościowych „fałszywe informacje” na temat armii. Mężczyzna odniósł się w minionym roku do ostrzałów Mariupola i Kijowa.

– Śpiewamy pieśni na antenie Pierwszego Programu telewizji, zabijając w tym samym czasie kobiety i dzieci. My, Rosja, staliśmy się bezbożnikami. Boże, wybacz nam! – oznajmił Michaił Simonow.

To nie jedyny taki przypadek. W ostatnich dniach w mediach pojawiła się informacja o skazaniu na dwa lata kolonii karnej ojca 13-letniej dziewczynki, która narysowała antywojenny obrazek. Mężczyzna został skazany na podstawie artykułu Kodeksu karnego dotyczącego dyskredytacji armii. Artykuł został wprowadzony po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dziewczynka przebywa obecnie w ośrodku dla nieletnich.

 – Bardzo cię proszę, nie choruj i nie denerwuj się. Ze mną wszystko dobrze, bardzo cię kocham. Wiedz, że nie jesteś niczemu winien, zawsze cię popieram i uważam, że postępujesz we wszystkim właściwie (…). Dziękuję za wszystko, co dla mnie robisz – napisała w liście dziewczynka.

Tymczasem ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjskie wojska osiągnęły częściowy sukces w Bachmucie i obecnie zajmują około 65 procent powierzchni miasta, mimo to ukraińskie wojsko nie poddaje się.

– Wróg kontynuuje atak na miasto Bakhmut z częściowym sukcesem. Jednak nasi obrońcy dzielnie utrzymują miasto, odpierając liczne ataki wroga. W ciągu dnia wróg prowadził nieudane akcje ofensywne w obwodzie orichowsko-wasyliwskim – wskazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

To pokazuje, że wciąż potrzebne jest wsparcie militarne.

– Pilnie potrzebujemy samolotów wielozadaniowych czwartej generacji i nowszych, takich jak amerykańskie F-16 – powiedział rzecznik ukraińskich sił powietrznych, Jurij Ihnat.

Kijowski rząd apeluje do Zachodu o przekazanie samolotów bojowych od początku rosyjskiej agresji. W połowie marca władze Polski i Słowacji poinformowały o przekazaniu Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl