fot. PAP

Drogi w Polsce wśród najniebezpieczniejszych

Drogi w czterech polskich województwach znalazły się na liście dwudziestu najniebezpieczniejszych w Europie. W specjalnym raporcie dotyczącym liczby ofiar na drogach w poszczególnych regionach Komisja Europejska wymieniła województwa: łódzkie, śląskie, wielkopolskie oraz mazowieckie, które jest na jej szczycie.

Niechlubną listę 20 europejskich regionów, w których na drogach ginie najwięcej osób, otwiera województwo mazowieckie. Na drogach regionu, którego stolicą jest Warszawa, w 2012 roku zginęło 587 osób.

Bardzo dużo ludzi ginie również m.in. we włoskim Lacjum czy francuskim Ile-de-France. Są one regionami, w których znajdują się duże, gęsto zaludnione metropolie i to jest głównym powodem tak dużej ilości wypadków.

Na liście najniebezpieczniejszych regionów znalazły się również województwa: łódzkie, śląskie i wielkopolskie. Według wyliczeń Komisji Europejskiej prawie jedna czwarta wszystkich ofiar wypadków drogowych pochodzi z dwudziestu regionów wymienionych w raporcie.

Na liście regionów, w których najwięcej osób zostaje rannych na drogach przodują Włochy i Niemcy. We włoskiej Lombardii, w 2012 roku rannych zostało ponad 48,5 tysiąca osób. Eksperci podkreślają, że winę za tak duża liczbę wypadków Polsce ponosi nie tylko kiepski stan infrastruktury drogowej, ale również brawura polskich kierowców. Zatrważające są również dane o pijanych, którzy siadają za kierownicę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj