Droga Krzyżowa w Auschwitz II-Birkenau

Kilka tysięcy Wiernych uczestniczyło w dorocznej Drodze Krzyżowej na terenie  byłego  niemieckiego obozu KL Auschwitz II-Birkenau w Oświęcimiu-Brzezince.

Pielgrzymi z całej Polski oraz z zagranicy modlili się w intencji ofiar niemieckich obozów zagłady, sowieckich łagrów i wszystkich systemów totalitarnych. Droga Krzyżowa w byłym Auschwitz II-Birkenau odprawiana jest od blisko 30 lat w pierwszą niedziele po Dniu Zadusznym.

Genezą sięga czasów pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny – mówi Ojciec dr Piotr Cuber – Franciszkanin, kustosz Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.

-Droga Krzyżowa na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau odbywa się już od ponad 30 lat. Zawsze jest to w pierwszą niedzielę po Dniu Zadusznym. Te nabożeństwa, na początku, zainicjowali działacze Klubu Inteligencji Katolickiej z Oświęcimia, chcąc w ten sposób upamiętnić pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, także do obozu Auschwitz II-Birkenau. W czerwcu 1979 roku papież modlił się przy tablicach upamiętniających ofiary tych obozów. Co roku nabożeństwo to gromadzi ogromne tłumy ludzi. Z roku na rok uczestników jest coraz więcej. W tym roku było kilka tysięcy osób. Ludzie przyjeżdżają nie tylko z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której leży były niemiecki obóz Auschwitz-Birkenau, ale także z całej Polski a nawet zza granicy. – mówi o. dr Piotr Cuber .

Niedzielne nabożeństwo zwieńczyło na Ziemi Oświęcimskiej także Rok Edyty Stein, związany z 70. rocznicą jej męczeńskiej śmierci:

-Przede wszystkim trzeba podkreślić, że Droga Krzyżowa odbywała się w roku szczególnym. W roku ubiegłym przeżywaliśmy 70 rocznicę męczeńskiej śmierci ojca Maksymiliana Maria Kolbe i rozważania do Drogi Krzyżowej były właśnie w duchu kolbińskim. Natomiast w tym roku przeżywamy na Ziemi Oświęcimskiej 70-cio lecie męczeńskiej śmierci Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). Niemiecki ksiądz z diecezji Aachen [ks. Manfred Deselaers – przyp. red.], który poświęcił całe swoje życie na pojednaniu polsko-niemieckim i pracy na terenie Ziemi Oświęcimskiej, przygotował rozważania w oparciu o listy, wspomnienia Teresy Benedykty od Krzyża. Można powiedzieć, że tegoroczna Droga Krzyżowa odbywała się razem ze świętą męczennicą Karmelu. (…) Drogę Krzyżową prowadził ks. prałat Krzysztof Straub, który jest dziekanem dekanatu oświęcimskiego. Szczególnym gościem był ks. infułat Władysław Fidelus z Żywca  – powiedział o. dr Piotr Cuber .

Wypowiedź o. dra Piotra Cubera


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl