Fot. PAP

Dramatyczne eksmisje w Warszawie

Władze Warszawy pozwalają na masową eksmisję mieszkańców kamienic komunalnych. Prywatyzacja tych lokali wiąże się niejednokrotnie z trzykrotną podwyżką czynszu. To zbyt wysoka stawka dla dotychczasowych lokatorów, a są nimi najczęściej ludzie starsi, od lat zamieszkujący swoje lokum.

 

W takiej sytuacji znalazła się sąsiadka Barbary Butler-Błasińskiej. Kobiecie, która ratowała rannych podczas Powstania Warszawskiego podwyższono czynsz oraz naliczono odsetki związane z jego zaleganiem.

 

Na parterze mieszka osoba, która podczas powstania ratowała rannych. Jej rodzice  sprowadzili się tutaj w 1932 r.  lub 1935 r.. Całe swoje życie przeżyła w tym mieszkaniu. Kiedy zaczęli podnosić czynsze, odebrali jej prawo do lokum.  Wypisali rachunek na 45 tys., naliczając ogromne odsetki – powiedziała Barbara Butler- Błasińska Instruktorka Szkolenia Sanitarnego Szarych Szeregów z Centrum Instruktorskiego Wychowania Fizycznego im. Marszałka Piłsudskiego. .

 

W zeszłym tygodniu w Warszawie niepełnosprawnej kobiety przed eksmisją, bronili sąsiedzi, barykadując przed policją drzwi  do jej lokalu. Uczestnicy tego zdarzenia informowali, że to nic innego jak  zastraszanie.

 

Podwyższany czynsz to jak powiedziała Barbara Butler-Błasińska polityka budowania apartamentowców.  Na przełomie pięciu lat podniesiono jej czynsz o pięćset złotych.

 

– Czynsze w 1997 roku wynosiły 192 zł, w 2008 roku to 1600, a teraz mamy 2100 zł – zwraca uwagę Barbara Butler- Błasińska.

 

Marek Jasiński, przedstawiciel Komitetu Obrony Lokatorów poinformował, że eksmitowane osoby trafiają do hoteli robotniczych. Tam za nocleg muszą zapłacić od dwudziestu do trzydziestu złotych za dobę.

 

 – Takich eksmisji w Warszawie jest dużo. Są tego różne przyczyny np. przy reprywatyzacji kamienic dochodzi do zadłużenia lokatorów; obecnie trzykrotnie jest podnoszony czynsz. Bardzo często dochodzi do wyroku bez  orzeczenia o lokal socjalny więc albo eksmisja do tak zwanego pomieszczenia tymczasowego a w konsekwencji na bruk; bo taki człowiek nie opłaci sobie czynszu w kwocie 25zł za dobę – powiedział Marek Jasiński.

 

Wypowiedź Marka Jasińskiego

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj