Dr Wiśniewski: Posiedzenie ONZ ws. Korei Płn. pokaże stanowisko Chin i Rosji

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Korei Północnej będzie bardzo ważne, ponieważ pokaże stanowisko Rosji i Chin – uważa politolog dr Jan Wiśniewski.

Rada Bezpieczeństwa ONZ ma się zebrać dziś po południu, po tym jak Korea Płn. wystrzeliła rano rakietę, która przeleciała nad terytorium Japonii (więcej na ten temat można przeczytać [tutaj]). Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiły władze Japonii i USA.

Politolog, wykładowca WSKSiM dr Jan Wiśniewski zwraca uwagę, że ostatnim przyjaznym dla Korei Płn. państwem są Chiny, a dziś ten kraj może się opowiedzieć – razem z Rosją – za sankcjami.

– Jeżeli tak się stanie, to Korea Płn. zostanie pozbawiona jakiegokolwiek kontaktu z innymi państwami. Będzie otoczona wrogimi krajami. To głosowanie będzie bardzo ważne, bo pokaże stanowisko przede wszystkim Rosji i Chin. Jeżeli Phenian zobaczy, że Chiny i Rosja są za sankcjami, to być może Korea Płn. zmieni nieco swoją politykę – podkreśla dr Jan Wiśniewski.

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie dodatkowe sankcje gospodarcze wobec reżimu w Pjongjangu. Była to odpowiedź na przeprowadzoną 4 lipca północnokoreańską próbę pocisku o teoretycznie dalekim zasięgu, który mógłby uderzyć w terytorium Stanów Zjednoczonych.

W tym roku Korea Płn. przeprowadziła kilkanaście testów rakietowych. W sobotę wystrzeliła trzy pociski balistyczne krótkiego zasięgu, które spadły do Morza Japońskiego.

W lipcu przeprowadziła dwie próby międzykontynentalnej rakiety balistycznej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl