Dr K. Kawęcki: Polska musi zachować swoją tożsamość cywilizacyjno-kulturową

Trzeba wyraźnie powiedzieć, że Polska nie może być krajem imigracyjnym, dlatego że musi zachować swoją tożsamość cywilizacyjno-kulturową – powiedział w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Krzysztof Kawęcki, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej.

Dr Krzysztof Kawęcki wypowiedział się na temat referendum w sprawie zmiany konstytucji oraz referendum dotyczącym przyjmowania uchodźców, które miałoby się odbyć w 2019 roku.

– To są bardzo dobre decyzje, dlatego że sama instytucja referendum jest bardzo ważnym narzędziem do wyrażania opinii przez naród, przynajmniej w wymiarze kierunkowym. Także trzeba to przyjąć naprawdę z dużym uznaniem, dlatego że stwarza to możliwości aktywnego uczestnictwa w debacie konstytucyjnej dla Polaków, ale także – jak zapowiada pan prezydent – dla środowisk politycznych, parlamentarnych, pozaparlamentarnych oraz organizacji pozarządowych i to jest wielka wartość tej inicjatywy. (…) Wydaje mi się, że rzeczą bardzo ważną w referendum są kwestie, które definiują cele i charakter państwa, czyli takie normy sprawiedliwości, wyrastające z naturalnego porządku moralnego, sprawa opinii publicznej – to powinno być mocno wyrażone – podkreślił wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej.

Gość Radia Maryja podkreślił, że jeśli chodzi o kwestie dotyczące referendum odnoszącego się do przymusowej relokacji uchodźców, to również jest to absolutnie konieczne, żeby Polacy w tym zakresie się wypowiedzieli.

– Zgadzam się z tym, że mamy w tej chwili do czynienia z presją ze strony Komisji Europejskiej. Oczywiście te działania mogą trwać jeszcze latami, ale reakcja ze strony władz Rzeczpospolitej w tym zakresie powinna być – i jest – jednoznaczna. Jest deklaracja, że nie będziemy ulegali naciskom i szantażowi KE. Natomiast również niezbędne jest, aby ta decyzja została wzmocniona głosem narodu. Polacy powinni się w tym zakresie wypowiedzieć. Podzielam opinię, że przeprowadzenie tego referendum razem z wyborami parlamentarnymi, a zatem w 2019 roku, to jest zbyt odległa perspektywa i to referendum powinno być przeprowadzone jak najszybciej – powiedział dr Krzysztof Kawęcki.

Wiceprezes Prawicy RP zwrócił uwagę na to, że mamy do czynienia z dwutorowym naciskiem na państwo Polskie w kierunku tego, żeby Polska stała się krajem imigracyjnym.

– Z jednej strony jest to szantaż Komisji Europejskiej, domagającej się przyjęcia imigrantów w ramach przymusowej relokacji. Z drugiej strony mamy subtelne działanie długofalowe, które polega na tym, że powstają różne raporty w ostatnim czasie Banku Światowego, czy też innych instytucji międzynarodowych, które alarmują, że w roku 2030 na polskim rynku pracy brakować będzie ok. 4 mln pracowników i najprostszym sposobem zapobieżenia problemowi na rynku pracy będzie przyjęcie imigrantów, (…) ale rozwiązaniem nie może być tutaj polityka imigracyjna. Podstawową kwestią jest odrzucenie przymusowej relokacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, ale trzeba wyraźnie powiedzieć, że Polska nie może być krajem imigracyjnym, dlatego że musi zachować swoją tożsamość cywilizacyjno-kulturową – podkreślił dr Krzysztof Kawęcki.

Całą rozmowę z dr Krzysztofem Kawęckim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj] 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl