Dr Jerzy Bukowski: Marsz ku czci Bandery to kolejny policzek od sąsiada dla Polski

Ukraińcy oddali cześć zbrodniarzowi Stephanowi Banderze, przywódcy UPA. W niedzielę ulicami Kijowa przeszedł marsz w 108. rocznicę urodzin Bandery.

Podobne manifestacje odbyły się także w Zaporożu i Lwowie. Uczestnicy nieśli zapalone pochodnie i wykrzykiwali nacjonalistyczne hasła m.in. „Bandera, Szuchewycz – bohaterowie Ukrainy”.

Roman Szuchewycz oraz Stephan Bandera to dowódcy UPA odpowiedzialnej za prowadzone od wiosny 1943 roku ludobójstwo na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Manifestacje oddające cześć zbrodniarzom, a dla Polski są nimi Bandera i Szuchewycz są de facto wystąpieniami antypolskimi – wskazał dr Jerzy Bukowski, rzecznik organizacji kombatanckich i niepodległościowych z Krakowa.

W niektórych sytuacjach – nie zawsze – to już zależy od kunsztu dyplomatycznego jest potrzebna pewna interwencja ambasady polskiej w Kijowie lub naszego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Nie możemy przechodzić do porządku dziennego nad tym, że nasz najbliższy sąsiad, z którym chcemy współpracować, któremu chcemy pomagać w integrowaniu się z Unią Europejską bez przerwy daje nam takie policzki w postaci czczenia osób będących dla Polski w sposób jednoznaczny zbrodniarzami wojennymi – podkreślił dr Jerzy Bukowski.

Marsz zorganizowała nacjonalistyczna partia Swoboda. W 2010 r. Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Dekret ostatecznie został uchylony przez sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało sprzeciw m.in. w Polsce i Rosji.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl