fot. TV Trwam

Dr B. Warner: Nasza cywilizacja jest lepsza niż cywilizacja islamska

Nasza cywilizacja jest lepsza niż cywilizacja islamska. Uważam, że złota zasada nieczynienia krzywdy bliźniemu jest lepsza niż zasada etycznego dualizmu  – powiedział dr Bill Warner. Ekspert w dziedzinie politycznego islamu w audycji „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja i Trwam omówił m.in. wzrost wpływu politycznego islamu w Europie.

Dr Bill Warner wyjaśnił, na czym polega zjawisko politycznego islamu.

– Islam jest doktryną, którą możemy znaleźć w Koranie, sura i hadisach, ale jest coś dziwnego, jeśli patrzymy na te książki. Dziwnym jest to, że w większej części te książki nie mówią o tym, jak być muzułmaninem, ale mówią w jaki sposób traktować niewiernych (…) i właśnie tę część doktryny, która dotyczy niewiernych, nazywam politycznym islamem, ponieważ ona nie dotyczy religii. (…) Odkryłem, że 51 proc. treści w tych książkach nie dotyczy religii, ale dotyczy niewiernych –  wskazywał ekspert w dziedzinie politycznego islamu.

Gość „Rozmów niedokończonych” wyjaśnił, dlaczego wpływ islamu w Europie jest coraz większy.

– Jest tak dlatego, że Europa, podobnie jak Stany Zjednoczone, zamiast bronić swoich wartości, zaczyna iść w stronę absolutnej tolerancji do takiego stopnia, że jest w stanie tolerować to, co prowadzi do zagłady. Popatrzmy na etykę zachodniego świata. Jest ona oparta o złotą zasadę „nie czyń krzywdy bliźniemu”. Natomiast etyka islamska jest dualistyczna. To, w jaki sposób oni odnoszą się do innej osoby, zależy od tego, czy ta osoba jest muzułmaninem, czy nie – zauważył ekspert.

Zapytany jaką postawę powinni przyjąć Europejczycy wobec politycznego islamu, dr Bill Warner odpowiedział, że powinniśmy przybrać postawę ucznia.

– Na początku powinniśmy mieć postawę ucznia. Kiedy ludzie pytają mnie, co powinniśmy zrobić, odpowiadam: dowiedzcie się, z czym się spotykamy. (…) Trzeba studiować doktryny politycznego islamu i jego historię. W przeszłości społeczności chrześcijańskie, protestanckie, hindusów czy buddystów zostały zniszczone przez polityczny islam. Turcja była chrześcijańska, podobnie jak Północna Afryka, Irak i Syria. W tej chwili wszystkie te tereny są muzułmańskie. Mówi się, że ci, którzy nie znają historii, będą popełniali te same błędy – akcentował dr Warner.

Ekspert porównał cywilizację europejską z cywilizacją islamską i wskazał, że nasza zasada „nie czynienia krzywdy bliźniemu” jest lepsza od zasady etycznego dualizmu.

– W pierwszej kolejności to jest wojna idei i cywilizacji. Stany Zjednoczone popełniły błąd, wdając się w wojny w Afganistanie i Iraku bez zrozumienia prawdziwej natury wroga. To jest wojna dwóch cywilizacji, ponieważ islam nie jest wyłącznie religią, a pełną cywilizacją. Nasza cywilizacja jest oparta o zasadę nieczynienia krzywdy bliźniemu oraz o zasadę krytycznego myślenia. Islam jest oparty o etyczną zasadę dualności, a jeżeli chodzi o intelektualną zasadę, to tam dominuje myśl autorytarna. Żadna myśl, która jest sprzeczna z tym, co jest w szariacie, nie jest dozwolona. (…) Nasza cywilizacja jest lepsza niż cywilizacja islamska. Uważam, że złota zasada nieczynienia krzywdy bliźniemu jest lepsza niż zasada etycznego dualizmu – podkreślił dr Bill Warner.

Całość „Rozmów niedokończonych” z udziałem dr. Billa Warnera dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj