fot. wikipedia

Dr A. Adamczuk: Symbolem jest to, że z pożaru katedry Notre Dame udało uratować się Koronę Cierniową Jezusa

Pewnym symbolem jest to, że z pożaru katedry Notre Dame udało uratować się Koronę Cierniową Jezusa – wskazał historyk sztuki dr Arkadiusz Adamczuk. Ekspert zaznaczył, że paryska katedra Notre Dame to jedna z pierwszych oraz największych świątyń zbudowanych w stylu gotyckim. Przez wieki koronowani byli tam królowie Francji.

Z pożaru, który wybuchł w poniedziałek wieczorem, ocalone zostały struktura i zachodnia fasada świątyni oraz część dzieł sztuki. Jedną z ocalonych relikwii jest Korona Cierniowa Jezusa. Dr Arkadiusz Adamczuk podkreśla, że ma to szczególny wymiar.

Szczęśliwie udało się uratować najcenniejszą relikwię, czyli Koronę Cierniową, którą król św. Ludwik IX wykupił z Bizancjum za ogromną sumę. Ta relikwia przetrwała. Pewnym symbolem jest to, że akurat w Wielkim Tygodniu, w momencie gdy rozpoczyna się Misterium Męki Zmartwychwstania Pańskiego, ta relikwia-symbol Męki Pańskiej – ją udało się uratować z tej apokaliptycznej katastrofy – zaznacza dr Arkadiusz Adamczuk.

Pożar w katedrze Notre Dame w Paryżu ma – zdaniem strażaków – „potencjalnie związek” z pracami renowacyjnymi budowli. Przyczyny pożaru bada paryska prokuratura.

Komentatorzy zwracają uwagę, że od początku tego roku we Francji spłonęło już kilkanaście świątyń.

RIRM

drukuj