PAP/EPA.

Donald Trump ogłosi stan wyjątkowy?

Donald Trump nie odpuszcza. Prezydent USA domaga się 5 miliardów dolarów na budowę muru na granicy z Meksykiem. Jeśli nie uzyska aprobaty Kongresu, gotowy jest ogłosić stan wyjątkowy. Może też utrzymać częściowe zawieszenie działania rządu federalnego przez bardzo długi czas. W piątek odbyły się kolejne rozmowy mające na celu wyjście z impasu.

Odejście od tzw. shutdown, czyli częściowego zawieszenia funkcjonowania rządu federalnego w USA może nie być takie proste i szybkie.

Ponownie zaapelowaliśmy do prezydenta: nie trzymaj milionów Amerykanów, setek tysięcy pracowników-zakładników. Otwórz rząd i kontynuujmy dyskusję. […]Powiedzieliśmy prezydentowi, że potrzebne jest otwarcie rządu. Sprzeciwił się. Właściwie to powiedział, że utrzyma rząd zamknięty przez bardzo długi okres, przez miesiące albo i lata – powiedział Chuck Schumer, przewodniczący demokratycznej mniejszości w Senacie.

Donald Trump potwierdził te słowa, jednak wyraził nadzieje, że sytuacja ta rozwiąże się znacznie szybciej.

– Mam nadzieję, że to nie potrwa nawet kilka dni. Rząd naprawdę można otworzyć bardzo szybko – wskazał prezydent USA.

Istnieje jednak warunek – środki na budowę muru na granicy z Meksykiem. To jedno z głównych obietnic wyborczych Donalda Trumpa. W przeciwnym razie amerykański przywódca zapowiedział, że użyje swoich nadzwyczajnych uprawnień, w celu szybkiego powstania muru bez aprobaty Kongresu. Nie wykluczył ogłoszenia stanu wyjątkowego.

– Mogę to zrobić, jeśli zechcę. Mogę ogłosić stan wyjątkowy i zbudować mur bardzo szybko – zapowiedział.

Donald Trump zaznaczył jednak, że chce spróbować wynegocjowania z Kongresem środków na budowę muru. Mają temu posłużyć kolejne rozmowy z przywódcami Demokratów zaplanowane na weekend.

Częściowe zawieszenie rządu federalnego w USA trwa od 22 grudnia. Wówczas to Senat nie zdołał zagłosować nad prowizorium budżetowym, bowiem Republikanie nie mieli szans na przeforsowanie ustawy przewidującej środki na budowę muru. Wcześniej ustawa spełniająca warunek amerykańskiego prezydenta została przegłosowana w Izbie Reprezentantów. Początek nowej kadencji, w której przewagę w Izbie Reprezentantów mają Demokraci, przyczynił się do przegłosowania dwóch ustaw budżetowych, nieprzewidujących funduszy na mur graniczny. Ustawy trafią teraz do Senatu, w której przewagę mają Republikanie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl