fot. flickr.com

Francja: Ambasada RP w Paryżu ostrzega przed ósmą falą protestu ,,żółtych kamizelek”

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu ostrzega przed ósmą falą protestów ruchu ,,żółtych kamizelek”. Dziś w całej Francji w związku z zapowiadanymi kolejnymi manifestacjami znów spodziewane są utrudnienia na drogach i autostradach.

Polska ambasada apeluje o odpowiednie planowanie podróży, unikanie miejsc protestów i stosowanie się do poleceń miejscowych władz. Jeśli mowa o samym Paryżu, tu zaleca unikać okolic Hotel de Ville, Trocadero i Placu Republiki.

Sytuacja we Francji jest cały czas wysoce niestabilna. Motywem ewentualnych zmian w tym kraju, jeśli mowa o kwestiach społecznych, może być jedynie strach władz i prezydenta Emmanuela Macrona przed dużym konfliktem społecznym – podkreśla politolog dr Aleksander Kozicki.

– Jeśli chodzi o prezydenta republiki Emmanuela Macrona trzeba pamiętać, że jest to człowiek, który jest wytworem francuskiej klasy politycznej, która jest oderwana od potrzeb zwykłych ludzi. Nie tylko na płaszczyźnie ideologicznej, ale również na tej praktycznej. Macrone jest wytworem aparatu biurokratycznego – chciałbym to z całą odpowiedzialnością potwierdzić – tutaj nie ma co liczyć na jakieś istotne zmiany z tego względu, ponieważ – w moim przekonaniu – ten człowiek jest mentalnie niezdolny do tego, aby dokonać jakiś istotnych przewartościowań, jeśli chodzi o kwestie społeczne. Tylko strach i duże zagrożenie konfliktem społecznym pewnie będzie motywem ewentualnych zmian – akcentuje dr Aleksander Kozicki

Ruch ,,żółtych kamizelek” od połowy listopada sprzeciwia się rosnącym kosztom utrzymania we Francji. Oprócz rezygnacji z planowanej od br. podwyżki podatków od paliwa, z której rząd już się wycofał, domaga się też podniesienia płac, emerytur czy zasiłków dla bezrobotnych. Chce także dymisji prezydenta.

W wyniku wypadków w pobliżu organizowanych przez ,,żółte kamizelki” blokad dróg zginęło łącznie 10 osób, a ok. 1500 odniosło rany, w tym 50 poważne.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl