Domowy uniwersytet historii

Jednosemestralny kurs internetowy ze współczesnej historii Polski to najnowsza propozycja Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w ramach Akademickich Spotkań z Mistrzami.

Formuła Akademickich Spotkań z Mistrzami doskonale sprawdziła się w poprzednich edycjach dotyczących np. filozofii. Kurs jest dobrą formą dokształcenia przy pomocy internetu, bez potrzeby wychodzenia z domu. Teraz, kiedy w szkołach historia została mocno okrojona, młodzi mają szansę nadrobić zaległości podczas spotkań z ciekawymi wykładowcami, znawcami najnowszych dziejów Polski. Dorośli także mogą powrócić do wydarzeń, które przemilczano podczas ich edukacji, w czasach PRL. Wszyscy po wysłuchaniu w dowolnym terminie wykładu będą mogli przedyskutować podjęte zagadnienia podczas specjalnego sobotniego spotkania on-line z prelegentem.

Rozmowa z wykładowcą odbywać się będzie przez internet z wykorzystaniem platformy edukacyjnej Fronter umożliwiającej rozmowę przy pomocy wirtualnej tablicy. Dodatkową zaletą są niskie koszta nauki i proste zasady obsługi platformy internetowej.

Wśród wykładowców będą m.in. prof. Mira Modelska-Creech z Georgetown University, prof. dr hab. Jerzy Robert Nowak, prof. dr hab. Mirosław Piotrowski, prof. dr hab. Wojciech Polak, prof. dr hab. Mieczysław Ryba czy dr Maciej Wojtacki. Podejmą oni tematy z zakresu najnowszej historii Polski obejmującej głównie XX wiek: KL Warschau, stosunki państwo – Kościół w PRL, sprawę zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki, totalitaryzm komunistyczny w polskiej oświacie, tajnych współpracowników służb specjalnych PRL czy stan wojenny w Polsce. Ten interesujący program zajęć umożliwi uczestnikom odkrycie nieznanych kart polskiej historii.

Pomysł wypróbowany

Uczestnicy poprzednich cykli Akademickich Spotkań z Mistrzami są zadowoleni z nauki poprzez internet i chwalą podjęty przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej pomysł. – Brałem udział w ASM oraz końcowym spotkaniu w Toruniu połączonym z konferencją na temat obrazu historii Polski za granicą. Muszę przyznać, że doświadczenie to było jednym z najpiękniejszych i bogatych w doznania intelektualne wrażeń, jakie przeżyłem w ciągu kilku ostatnich lat. Realizacja sobotnich spotkań poprzez internet, w trakcie których mogliśmy wysłuchać interesujących wykładów, a następnie uczestniczyć w dyskusji w czasie realnym, przebywając w różnych miejscach Polski i świata, była przeprowadzona doskonale – wspomina Bogusław Pasymowski z Pruszkowa. – Przypomniałem sobie, że podobnego duchowego uniesienia i więzi z innymi ludźmi doświadczyłem kilka lat temu w Warszawie w czasie obchodów 60. rocznicy Powstania Warszawskiego. Tak jak wówczas obok mnie widziałem mnóstwo innych niż zwykle, „piękniejszych” twarzy, czułem z nimi więź narodową i historyczną, świadomość, że „nadajemy na tych samych częstotliwościach”, a nasze serca biją tym samym rytmem – zgodnie z naszą wiarą, historią i tradycją.

Alarm historyków

O potrzebie przybliżania historii Polski od dawna alarmują nauczyciele, którym w szkołach odbiera się narzędzia pracy w postaci zmniejszania godzin tego ważnego przedmiotu. Temu problemowi pod koniec zeszłego roku poświęcona była konferencja naukowa w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej „Ratujmy historię – edukacja patriotyczno-historyczna podstawą wykształcenia i wychowania prawego obywatela”. – Kto nie szanuje przeszłości, traci swoją tożsamość – mówił wówczas prof. Wojciech Polak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który będzie także wykładowcą podczas kursu ASM. – Mam sporo zajęć ze studentami pierwszego roku i wiem, z jaką wiedzą, a raczej historyczną niewiedzą przychodzą na studia – dodał prelegent, oceniając tragiczne skutki kolejnych reform szkolnictwa. Dlatego uczestnikami kursu mogą być już uczniowie starszych klas gimnazjum oraz licealiści.

Profesor Wojciech Polak, goszcząc w WSKSiM, podkreślał, że bez historii nie ma patriotyzmu – umiłowania Ojczyzny. Zaznaczał, że mamy obowiązek przekazywania patriotyzmu nowym pokoleniom i nieulegania nieprzychylnym głosom, zarzucającym, że „Polską rządzą trumny”. Prelegent dodał, że w edukacji historycznej brakuje spotkań ze świadkami, zwiedzania muzeów, inscenizacji itp. Ale dbanie o to nie należy wyłącznie do szkoły. Edukacja historyczna to także zadanie rodziny, ona powinna się odbywać również w domu. Każdy Polak powinien być dumny ze swoich przodków i skarbów.

Nadrobić braki

Aktualny kurs Akademickich Spotkań z Mistrzami dotyczący najnowszej historii Polski wzbudził zainteresowanie także wśród Polaków mieszkających na emigracji. – Gdy usłyszałem informację o organizowanym przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej kursie, od razu zacząłem zachęcać znajomych do udziału w nim. Ja oczywiście także się na niego piszę – mówi Zdzisław Radomski z Vancouver w Kanadzie. W jego przypadku – z powodu miejsca zamieszkania – możliwość spotkań z profesorami poprzez internet ma ogromne znaczenie. Nie mógłby przecież przyjeżdżać co dwa tygodnie do Polski na zajęcia, a w wirtualnych wykładach może uczestniczyć bez przeszkód. Uważa także, że każdy, kto może, powinien w nich uczestniczyć. – Młodzież musi czerpać wiedzę na bieżąco, szczególnie mieszkająca poza granicami Polski. A z kolei my, pokolenie solidarnościowe, czujemy, że mamy braki w podstawowych kwestiach z najnowszej historii Polski, ponieważ są to te dziury PRL-owskie wynikające z niedokształcenia. Kto miał większą pasję i swoim własnym wysiłkiem zgłębiał historię, to oczywiście był dalej posunięty w nauce, ale ci, którzy nie mieli wówczas takiej ciągoty, teraz czują, że wiele rzeczy by im się przydało przybliżyć w kompetentny, uczciwy, mądry, niezmanipulowany sposób – dodaje Zdzisław Radomski. Twierdzi także, że jak się chce na temat Polski dyskutować i cokolwiek w sprawie polskiej robić na emigracji, to nie można dać się złapać na niewiedzy historycznej. – Mam nadzieję, że także inni się poderwą i zapiszą na ten kurs – zachęca mieszkaniec Vancouver.

Katarzyna Cegielska

Zapisy na Akademickie Spotkania z Mistrzami trwają do 25 stycznia 2013 roku. Można to uczynić pod numerem telefonu (56) 610 71 20 lub drogą internetową – [email protected].

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl