fot. PAP/Rafał Guz

Dominik Radziwiłł przesłuchany przez komisję śledczą ds. VAT

Sejmowa przesłuchała byłego wiceministra finansów. To kolejny były wiceszef resortu, który odpowiedział na pytania śledczych. 

Świadek funkcję pełnił od 2009 do 2012 roku. Dominik Radziwiłł to kolejny były wiceminister finansów, który podkreślił, że kwestie VAT i akcyzy nie należały do zakresu jego obowiązków. Świadek zaznaczył, że zajmował się długiem publicznym, a nie przychodami, więc problem wyłudzeń VAT nie dotyczył jego obszaru. Więcej można przeczytać [tutaj].

– Jak widać po kolejnym świadku, był mechanizm, który był dla nas zaskakujący. Oczywiście można być w innym ministerstwie, interesować się jakimś przekazem prasowym. Natomiast będąc w oku cyklonu, czyli w ministerstwie odpowiadającym za dochody budżetu, grube miliardy, występuje taka postawa, że „to kolega”, „to koleżanka”, „nie wiem”, „poza moimi kompetencjami”, „nie w tym okresie” – mamy pytań z takimi nijakimi odpowiedziami bardzo długą listę – podkreślił członek komisji śledczej poseł Wojciech Murdzek.

Komisja zawiadomi prokuraturę  o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jacka Rostowskiego i Sławomira Nowaka. Wniosek dotyczy aż czterech możliwych przestępstw. W przypadku byłego ministra finansów chodzi o „przekroczenie uprawnień, udzielanie informacji nieuprawnionym oraz brak prób przywrócenia sankcji ograniczających straty skarbu państwa”. Z kolei zawiadomienie ws. Sławomira Nowaka, byłego szefa gabinetu Donalda Tuska, dotyczy „faktycznego uszczuplenia mienia Skarbu Państwa”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj