fot. rzecznik prasowy CBŚP

Dolnośląskie: CBŚP zlikwidowało nielegalną krajalnię tytoniu. Przejęto wyroby warte ok. 6 mln zł

Policjanci CBŚP zlikwidowali nielegalną krajalnię suszu tytoniowego w województwie dolnośląskim. W magazynie i samochodzie ciężarowym, na terenie prywatnego przedsiębiorstwa, zabezpieczono 23 tony tytoniu wartego ok. 6 mln złotych. Do sprawy zatrzymano sześć osób.

Działania przeprowadzono 10 czerwca br. Jak podała nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji, funkcjonariusze zatrzymali pięciu podejrzanych „na gorącym uczynku”, podczas pracy w krajalni. Szóstą osobę policjanci ujęli w domu.

„W hali magazynowej działała krajalnia, znajdowała się profesjonalna linia do konfekcjonowania wyrobów tytoniowych warta ok. 1 mln zł. W tym pomieszczeniu znajdowała się także suszarnia do krajanki tytoniowej i jej nawilżania. Wydajność zabezpieczonej maszyny to 600 kg na godzinę, a śledczy szacują, że dzienna produkcja mogła wynosić blisko 5 ton, co jest porównywalne z parametrami ciągów technologicznych stosowanych przez legalnych producentów takiego towaru. Podczas działań zabezpieczono także pojazd ciężarowy wart ok. 100 tys. zł, na naczepie którego znajdował się tytoń bez polskich znaków akcyzy” – przekazała rzeczniczka Biura.

Pomieszczenia należały do prywatnego przedsiębiorstwa. W budynku oraz na naczepie samochodu ciężarowego policjanci zabezpieczyli łącznie blisko 23 tony wyrobów akcyzowych, w tym ponad 8 ton suszu tytoniowego, blisko 9 ton tytoniu do palenia oraz 6 ton sprasowanych liści tytoniu.

„Wartość rynkowa przejętych wyrobów to ok. 6 mln złotych. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że towar miał być rozprowadzany w województwie dolnośląskim” – dodała nadkom. Iwona Jurkiewicz.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

„Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nabywaniem i produkcją papierosów bez znaków akcyzowych oraz uchylaniem się od zapłaty z tego tytułu należności podatkowych. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec pięciu podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy” – podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Jeden podejrzany został objęty policyjnym dozorem i ma zakaz opuszczania kraju.

„Gdyby towar trafił on na rynek, Skarb Państwa byłby narażony na straty w wysokości ponad 25 mln zł z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego i VAT” – podsumowała prokuratura.

PAP

drukuj