fot. pixabay.com

Dolina Jaworzynki w Tatrach ponownie otwarta; niedźwiedzica z młodymi oddaliła się

Popularny żółty szlak turystyczny z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki w kierunku Doliny Gąsienicowej został ponownie otwarty. Bytująca w pobliżu szlaku niedźwiedzica z młodymi przeniosła się w inny rejon – poinformował Tatrzański Park Narodowy.

Aby zapewnić spokój niedźwiedziej rodzinie, która pojawiła się w Dolinie Jaworzynki, przebiegający tamtędy żółty szlak był zamknięty 21 kwietnia.

Obecnie podczas wędrówek tatrzańskimi dolinami można spotkać niedźwiedzie. W razie takiego spotkania trzeba spokojnie oddalić się w przeciwnym kierunku, bo w przypadku ucieczki, niedźwiedź może zacząć nas gonić.

Niedźwiedzie żywią się przeważnie roślinami – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl