Dokument Zakonu Cystersów na liście UNESCO?

Archiwum Państwowe w Poznaniu chce, aby dokument założycielski Zakonu Cystersów w Łeknie pod Wągrowcem został wpisany na krajową listę dziedzictwa UNESCO. To najstarszy dokument zachowany w polskich Archiwach Państwowych.

Tak wygląda dokument założycielski Zakonu Cystersów w Łeknie. Pochodzi on z 1153 roku. Oznacza to, że podpisywano go w obecności książąt: Mieszka i Bolesława.

– Jest do dokument szczególny dla nas, jeśli chodzi o zasoby Archiwum Państwowego w Poznaniu, ale też dla naszej kultury – zaznacza Henryk Krystek, dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu.

W związku z tym Archiwum Państwowe w Poznaniu stara się, aby dokument wpisano na krajową listę dziedzictwa UNESCO Pamięć Świata. Dokument założycielski Zakonu Cystersów w Łeknie ma bardzo ciekawą historię. Za jego autora uznaje się arcybiskupa gnieźnieńskiego Jana.

– Osobą, która spisała ten dokument był albo cysters, albo też jakiś kleryk pracujący w kancelarii arcybiskupiej – mówi Zofia Wojciechowska, starszy kustosz.

Takich dokumentów do naszych czasów zachowało się niewiele. Dużą wartość dokumentu stanowi pieczęć.

– Jest to jedyna pieczęć arcybiskupa gnieźnieńskiego zachowana do dzisiaj w oryginale – tłumaczy Zofia Wojciechowska.

Drugi oryginał tyle, że bez pieczęci znajduje się w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie.  Oba dokumenty są w bardzo dobrym stanie.

– Myślę, że przede wszystkim dlatego, że jest to skóra. Pergamin to skóra, niegarbowana, odpowiednio wygrabiona i właśnie dlatego, że nie było niekorzystnych warunków termicznych mógł taki dokument przechować się przez tyle setek lat – zaznacza dr Przemysław Wojciechowski, kierownik Pracowni Konserwacji Materiałów Archiwalnych.

Program UNESCO Pamięć Świata został utworzony w 1992 roku. Głównym celem programu jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na konieczność ochrony dziedzictwa dokumentacyjnego.

– Ta krajowa lista UNESCO to jest właśnie lista na którą nie tylko Archiwa Państwowe, ale i biblioteki i muzea i inne instytucje samorządowe mogą z uwagi na wartość różnego rodzaju obiektów zabiegać o wpisanie, i to wiąże się ze szczególną ochroną tych dokumentów – tłumaczy Henryk Krystek.

W ramach programu tworzone są 3 listy: światowa, krajowa i regionalna. O tym czy dokument założycielski Zakonu Cystersów w Łeknie pod Wągrowcem zostanie wpisany na krajową listę UNESCO dowiemy się jesienią tego roku.

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl