Dodatkowe środki do walki z oszustwami podatkowymi

Ministerstwo Finansów wprowadza  zmiany w prawie, które mają zapobiegać oszustwom podatkowym. Szef Krajowej Administracji Skarbowej, czyli wiceminister finansów, będzie mógł zażądać blokady  rachunku przedsiębiorcy), jeżeli posiadane informacje (w szczególności wyniki analiz ryzyka wskażą, że może on wykorzystywać system bankowy lub SKOK do oszustwa podatkowego. Blokada będzie dokonywana na 72 godziny.

Zgodnie z nowymi przepisami, które mają być jednym z narzędzi do walki z wyłudzeniami podatku, szef Krajowej Administracji Skarbowej – wiceminister finansów, będzie mógł żądać natychmiastowego zablokowania wskazanych przez niego kont firm na 72 godziny, jeżeli posiadane informacje (w szczególności wyniki analiz ryzyka) wskażą, że przedsiębiorca może wykorzystywać system bankowy lub SKOK do oszustwa podatkowego. Wszelkie informacje o rachunkach i przelewach między firmami oraz między firmami a konsumentami, będą przesyłane do izby rozliczeniowej oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej za pomocą systemu teleinformatycznego.

Izba rozliczeniowa dokona “wstępnej” analizy uzyskanych danych i opracuje tzw. wskaźniki ryzyka wykorzystywania danego konta do oszustw skarbowych. Natomiast szef KAS ma prowadzić analizę ryzyka wykorzystywania banków i SKOK-ów do wyłudzeń skarbowych, zwłaszcza w zakresie VAT przez zorganizowane grupy przestępcze oraz przestępstw z tym związanych na przykład wystawianie pustych faktur. Ministerstwo Finansów  szacuje, że rocznie może być blokowanych prawie 5 tysięcy rachunków bankowych przedsiębiorców.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl