Do grudnia ma zostać wycofana ciężka broń ze wschodniej Ukrainy

Proces wycofywania ciężkiej broni ze wschodniej Ukrainie powinien zakończyć się na początku grudnia – tak uzgodnili w piątek w Berlinie ministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, czyli tzw. czwórka normandzka.

Podczas spotkania w rezydencji niemieckiego MSZ, Wilii Borsig, gospodarz Frank-Walter Steinmeier oraz Laurent Fabius, Pawło Klimkin i Siergiej Ławrow potwierdzili wolę realizacji porozumień z Mińska, wspólnie wynegocjowanych w połowie lutego. Zgodzili się, że obowiązujące od początku września zawieszenie broni jest w zasadzie przestrzegane.

Szef niemieckiego MSZ zwrócił uwagę, że realizacja porozumień opóźnia się w stosunku do planu przyjętego w stolicy Białorusi. Zdaniem Ławrowa mińskie porozumienie powinno obowiązywać tak długo, aż „zostanie całkowicie wykonane”, a więc także w 2016 roku. Początkowo zakładano, że realizacja porozumienia zakończy się w tym roku.

Steinmeier i Ławrow zapowiedzieli, że po zakończeniu wycofywania z linii frontu broni lekkiej podobny mechanizm powinien zostać stworzony dla broni ciężkiej. Steinmeier zaznaczył, że broń ciężka powinna zostać wycofana do „końca listopada – początku grudnia”. Przed zimą ma się rozpocząć usuwanie min.

Jednym z punktów spornych jest status prawny obszarów opanowanych przez separatystów. Porozumienie z Mińska przewiduje, że władze Ukrainy powinny przyznać tym terytoriom status specjalny. W ukraińskim parlamencie brak jednak dla projektu ustawy wymaganej większości dwóch trzecich.

W przyszłym roku mają się odbyć na tym terenie wybory lokalne.

Zwieńczeniem procesu pokojowego ma być odzyskanie przez Kijów kontroli nad granicą z Rosją. Pełne wdrożenie porozumienia z Mińska jest warunkiem zniesienia sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję w zeszłym roku.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział w piątek w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Deutsche Welle, że poparcie dla jego kraju jest „kwestią wartości”. Poroszenko uznał za słuszne sankcje UE wobec Rosji i porównał aneksję Krymu przez Rosję do Anschlussu Austrii przez III Rzeszę w 1938 roku.

W konflikcie we wschodniej Ukrainie zginęło dotychczas 8 tys. osób.

Kolejne spotkanie szefów MSZ czwórki normandzkiej ma się odbyć w grudniu. Przedstawiciele czterech państw spotykają się od lata zeszłego roku. Pierwsze spotkanie na szczeblu przywódców Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy odbyło się w czerwcu w Normandii.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl